V Jemenu začalo platit příměří, dosavadní pokusy o klid zbraní ztroskotaly

ČTK ČTK
19. 10. 2016 23:40
Saná – V Jemenu začalo platit příměří mezi šíitskými povstalci a vládou prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího, prozatím potrvá 72 hodin s možností dalšího prodloužení. Všechny dosavadní pokusy o klid zbraní ztroskotaly, poznamenala agentura DPA. Příměří vstoupilo v platnost o půlnoci ze středy na čtvrtek místního času. Na zprostředkování klidu zbraní se podílel zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen. Zda příměří vydrží, je otevřené. Ještě krátce před jeho vstupem v platnost podnikla koalice vedená Saúdskou Arábií nálet na pozice povstalců v Saná. Povstalci i vládní síly nicméně přislíbili, že klid zbraní budou dodržovat. Dohodu podpořil i Rijád, který však vyjádřil pochybnosti o jejím dodržení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 40 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy