V Jemenu vstoupilo v platnost příměří, předtím byly hlášeny boje

ČTK ČTK
10. 4. 2016 23:39
O půlnoci začalo platit příměří, které má připravit půdu pro jednání ohlášená na 18. duben. Arabská koalice i šíitští povstalci v neděli ujistili, že klid zbraní budou dodržovat. Před začátkem příměří ale proběhly místy prudké boje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Saná - Z Jemenu byly v neděli několik hodin před začátkem platnosti příměří hlášeny místy prudké boje zejména severně od hlavního města Saná a z centrální části země. Zabito bylo více než 20 lidí.

Příměří, které oficiálně začalo platit o půlnoci (23 hodin středoevropského letního času), má připravit půdu pro diplomatická jednání, která jsou ohlášena na 18. duben do Kuvajtu. Arabská koalice i šíitští povstalci v neděli ujistili, že klid zbraní budou dodržovat. Arabská koalice si ale vyhrazuje právo odpovědět na případné útoky povstalců.

Boje byly v neděli hlášeny nejdřív z provincie Maríb východně od Saná a také u oblasti Nahm, ležící severovýchodně od metropole. V Maríbu útočila letadla arabské koalice na povstalce, aby jim zabránila v postupu na vojenskou základnu. Rebelové hlásí nálet také ze severní province Džauf.

Prudší střety byly v průběhu dne hlášeny také například z centrální provincie Bajdá, kde bylo podle místních úřadů a obyvatel zabito přes 20 lidí, a z města Táizz.

Jemenský konflikt začal v roce 2014, kdy šíité, obývající hlavně sever země, obsadili Saná a vydali se do dalších provincií. Arabská koalice na straně vlády proti nim bojuje rok a díky ní se podařilo osvobodit několik jižních provincií. Bezpečnostní situace je tam ale stále špatná.

Konflikt stál životy více než 6000 lidí, z nichž polovina byli civilisté. Jemen je na pokraji humanitární krize a mnoho lidí muselo opustit svůj domov. Odborníci se domnívají, že nové příměří má na rozdíl od minulých pokusů větší šanci. V březnu si znepřátelené strany vyměnily zajatce a vyjednaly humanitární příměří pro oblasti na hranici se Saúdskou Arábií.

Jak šíité, tak arabská koalice jsou podle expertky April Longleyové Alleyové, kterou citovala AFP, ochotnější příměří dodržet než kdykoli v minulosti.

 

Právě se děje

Další zprávy