V Japonsku žijí skrytí křesťané. Pannu Marii uctívají po svém

ČTK ČTK
1. 1. 2017 15:04
V Japonsku existuje kult takzvaných "skrytých" křesťanů, který navazuje na předky ze 16. století. Tyto předky tehdy přivedl ke křesťanství jezuita František Xaver následovaný dalšími evropskými misionáři, kteří pak byli pronásledováni a vstoupili do ilegality. Informovala o tom agentura AFP. Na historii těchto "skrytých" křesťanů se zaměřil také americký režisér Martin Scorsese, který o nich natočil film Silence (Mlčení).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Lipold

Ikicuki (Japonsko) – Santa Maria, Spirito Santo, San Pedro: na malém japonském ostrůvku se subtropickým klimatem vyzpěvují rybáři a rolníci, podobající se ve svých tmavých kimonech a sandálech mnichům, slova jakoby přicházející z jiného konce světa. Učiní rychle znamení kříže na čele a na prsou.

Jejich modlitby v japonštině mísící se s latinou a portugalštinou připomínají vroucně uchovávané vzpomínky na jejich předky ze 16. století, které přivedl na křesťanství jezuita František Xaver následovaný dalšími evropskými misionáři. Ti pak byli pronásledováni a vstoupili do ilegality, napsala agentura AFP.

Temná minulost těchto "skrytých" křesťanů inspirovala slavného amerického režiséra Martina Scorseseho, jehož film Silence (Mlčení) byl minulý měsíc uveden ve Spojených státech do kin.

Režisér Martin Scorsese se inspiroval stejnojmenným románem japonského katolického spisovatele Šúsakua Endóa, který popisuje zoufalství portugalských jezuitských misionářů ze 17. století, jichž se zmocňovaly pochybnosti tváří v tvář "mlčení Boha" před utrpením, které dávali japonským věřícím poznat vojenští vládci šógunové. Ti v křesťanství spatřovali ohrožení své moci.

"Jestli film skutečně vypráví příběhy mých předků, rád se na něj podívám," říká Masacugu Tanimoto, který právě odrecitoval a odzpíval se svými druhy třicítku "orašo", což je japonská zkomolenina latinského slova oratio, tedy modlitba.

Myslí na své předky. "V orašo několikrát opakujeme Maria, ale není to ona, ke komu se modlíme. Neodvoláváme se k Bohu, ale k našim předkům," prohlašuje tento šedesátiletý pěstitel rýže, který stejně tak praktikuje buddhismus a šintoismus a nenavštěvuje žádný z četných svatostánků v oblasti Nagasaki.

Na ostrově Kjúšú tisíc kilometrů jihozápadně od Tokia časem vznikl jakýsi smíšený kult. Tito věřící, kteří neměli k dispozici kněze ani bibli poté, co se jejich země křesťanství v 17. století uzavřela, si vytvořili vlastní rituály.

Na ostrově Ikicuki, v domě šestašedesátiletého rybáře Masaičiho Kawasekiho, zabírají čtyři oltáře celou zeď obývacího pokoje. Jsou tu dva buddhistické, z nichž jeden je zasvěcen předkům, podobně jako v mnoha dalších japonských domácnostech, jeden je šintoistický a na čtvrtém jsou dvě podobizny ženy s dlouhými vlasy v kimonu s dítětem v náručí. Je to Maria-Kannon, Panna Maria v podobě Kannon, buddhistického ztělesnění soucitu. A flakony, květiny, jeden meloun, kříž a svíčky.

"Je zcela přirozené, že jsem převzal tuto víru, neboť byla součástí mého dětství," vysvětluje Kawasaki. Patří k těm, kdo odmítají vstoupit do církve a praktikují své rituály doma. Na rozdíl od části nelegálních křesťanů, kteří přestoupili na katolické vyznání v polovině 19. století, kdy se kněží do Japonska vrátili.

Dnes však mladí Japonci nemají o křesťanství zájem a podle odhadů je jich jen několik stovek, kdo tuto víru vyznávají.

"Myslím, že by jim katolická církev měla sdělit, že si je vědoma situace a že je třeba alespoň zachránit co nejvíce pro další pokolení, protože jde o věc, která je světovým unikátem," soudí kněz Renzo de Luca, ředitel Muzea 26 mučedníků v Nagasaki.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy