V japonské Fukušimě udeřilo zemětřesení o síle 7,3 stupně, milion lidí je bez proudu

ČTK Reuters ČTK, Reuters
Aktualizováno 13. 2. 2021 19:02
Pobřeží japonské prefektury Fukušima zasáhlo zemětřesení o síle 7,3 stupně, které si vyžádalo nejméně čtyři zraněné. Téměř milion domácností je bez proudu, informuje agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u pobřeží prefektury Fukušima v hloubce 60 km, uvedla Japonská meteorologická agentura.
Zemětřesení opět zasáhlo oblast, v níž leží jaderná elektrárna Fukušima. Zatím nejsou zprávy o tom, že by v jaderných zařízeních došlo k nějaké havárii.
Zemětřesení opět zasáhlo oblast, v níž leží jaderná elektrárna Fukušima. Zatím nejsou zprávy o tom, že by v jaderných zařízeních došlo k nějaké havárii. | Foto: Reuters

Zemětřesení udeřilo ve 23:08 místního času (15:08 SEČ) a otřáslo budovami v hlavním městě Tokiu i jinde. Meteorologická agentura uvedla, že nebylo vydáno varování před vlnou tsunami. Agentura nejprve informovala, že síla zemětřesení byla 7,1 stupňů, později údaj upravila na 7,3.

Asi 950 000 domácností je nyní bez proudu, uvedl mluvčí japonské vlády Katsunobu Kato. Výpadky proudu jsou soustředěny v severovýchodním Japonsku, včetně Fukušimy a sousedních prefektur.

Kato zároveň informoval, že ve dvou jaderných zařízeních, ve Fukušimě a Onagawě, nedošlo k ničemu neobvyklému. V jaderných elektrárnách však pokračují bezpečnostní kontroly.

Otřesy zasáhly Fukušimu jen několik týdnů před desetiletým výročím zemětřesení, které 11. března 2011 zpustošilo severovýchodní pobřeží Japonska a vyvolalo rozsáhlou vlnu tsunami, která vedla k nejhorší jaderné krizi na světě za poslední čtvrt století.

 "Vzhledem k tomu, že (zemětřesení z roku 2011) bylo o síle devíti stupňů, není překvapivé, že o deset let později přicházejí následné otřesy," uvedl Kendži Satake, který působí ve výzkumném ústavu pro zemětřesení na Tokijské univerzitě.

Japonsko je jednou ze seismicky nejaktivnějších oblastí na světě a zemětřesení jsou tam častá. V březnu 2011 zasáhly tuto zemi největší zaznamenané otřesy v její historii. Podle oficiálních statistik tehdy zemřelo 15 880 lidí a téměř 2700 se pohřešovalo. Zemětřesení vyvolalo místy až 20metrovou vlnu cunami, která zničila stovky kilometrů východního pobřeží v regionu Tóhoku na největším japonském ostrově Honšú. Vlna cunami tehdy způsobila havárii v jaderné elektrárně Fukušima 1, kde došlo ke značnému úniku radiace. Havárie se zapsala po bok nejvážnější jaderné katastrofy v dějinách v ukrajinském Černobylu.

 

Právě se děje

Další zprávy