V Japonsku chybí ošetřovatelé, o seniory se postarají roboti. Dovedou je na záchod i oblečou

Zahraničí Zahraničí
6. 2. 2018 19:54
Roboti mají vyřešit problém s nedostatkem ošetřovatelů v Japonsku, kteří by se o staré lidi starali.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Tokio - Do dvou let se péče o staré nemocné lidi v Japonsku ujmou roboti.  Hlavním cílem je vyplnit díru na pracovním trhu, kde zoufale chybí ošetřovatelé.

Za projektem stojí Japonský národní institut pokročilé průmyslové vědy a technologií. Výrobci doufají, že v roce 2020 připadne do péče robotů až 80 procent obyvatel, kteří se bez pomoci neobejdou. 

Minimálně zpočátku půjde o roboty na jednoduché ovládání, kteří se nebudou příliš podobat člověku. Institut chce, aby byla výroba co nejsnazší a levná.

Roboti zvládnou základní úkony. Nemocnému například pomůžou vstát z postele, posadit se na kolečkové křeslo nebo dojít do koupelny. V budoucnu by měli lidem pomoct i s oblékáním nebo odhadnout, kdy potřebuje pacient na záchod. 

Nové pomocníky si zatím ozkoušelo asi jen osm procent pečovatelských domovů v Japonsku. Hirohisa Hirukawa, který se v japonském institutu specializuje na výrobu robotů, to zdůvodňuje několika okolnostmi. První problém vidí ve finančních nákladech. Překážkou je podle něj i to, že řada ošetřovatelů stále věří, že se o nemohoucí stejně nejlépe postará člověk. 

Jenže zdravotníků, kteří by se důchodcům věnovali, je nedostatek. Podle odhadů by v roce 2025 mohlo chybět až 370 tisíc těchto pracovníků, napsal britský list The Guardian.

Alarmujícím číslům nepomáhá ani fakt, že v Japonsku stále přibývá starých lidí. Víc než čtvrtina populace je starší 65 let. K loňskému září pak například žilo v zemi téměř 68 tisíc Japonců starších sto let.

Video: Sexualita se přesouvá do virtuálního prostoru

Zájem o párový sex klesá, sexualita se přesouvá do virtuálního prostoru, tvrdí sexuolog Zlatko Pastor. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy