V Japonsku chybí ošetřovatelé, o seniory se postarají roboti. Dovedou je na záchod i oblečou

Zahraničí Zahraničí
6. 2. 2018 19:54
Roboti mají vyřešit problém s nedostatkem ošetřovatelů v Japonsku, kteří by se o staré lidi starali.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Tokio - Do dvou let se péče o staré nemocné lidi v Japonsku ujmou roboti.  Hlavním cílem je vyplnit díru na pracovním trhu, kde zoufale chybí ošetřovatelé.

Za projektem stojí Japonský národní institut pokročilé průmyslové vědy a technologií. Výrobci doufají, že v roce 2020 připadne do péče robotů až 80 procent obyvatel, kteří se bez pomoci neobejdou. 

Minimálně zpočátku půjde o roboty na jednoduché ovládání, kteří se nebudou příliš podobat člověku. Institut chce, aby byla výroba co nejsnazší a levná.

Roboti zvládnou základní úkony. Nemocnému například pomůžou vstát z postele, posadit se na kolečkové křeslo nebo dojít do koupelny. V budoucnu by měli lidem pomoct i s oblékáním nebo odhadnout, kdy potřebuje pacient na záchod. 

Nové pomocníky si zatím ozkoušelo asi jen osm procent pečovatelských domovů v Japonsku. Hirohisa Hirukawa, který se v japonském institutu specializuje na výrobu robotů, to zdůvodňuje několika okolnostmi. První problém vidí ve finančních nákladech. Překážkou je podle něj i to, že řada ošetřovatelů stále věří, že se o nemohoucí stejně nejlépe postará člověk. 

Jenže zdravotníků, kteří by se důchodcům věnovali, je nedostatek. Podle odhadů by v roce 2025 mohlo chybět až 370 tisíc těchto pracovníků, napsal britský list The Guardian.

Alarmujícím číslům nepomáhá ani fakt, že v Japonsku stále přibývá starých lidí. Víc než čtvrtina populace je starší 65 let. K loňskému září pak například žilo v zemi téměř 68 tisíc Japonců starších sto let.

Video: Sexualita se přesouvá do virtuálního prostoru

Zájem o párový sex klesá, sexualita se přesouvá do virtuálního prostoru, tvrdí sexuolog Zlatko Pastor. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy