V Janově stojí náhrada zříceného dálničního mostu. Ukazuje jednotu, řekl premiér

ČTK ČTK
28. 4. 2020 22:31
Téměř dva roky poté, co v Janově po zřícení dálničního Morandiho mostu přišlo o život 43 lidí, vyzdvihli pracovníci na nosné sloupy poslední část mostní konstrukce, která má původní stavbu nahradit. Italský premiér Giuseppe Conte o události hovoří jako o symbolickém milníku, který ukazuje jednotu Italů v čase krizí, kterou je rovněž pandemie covid-19, napsala agentura AP.
V Janově už stojí kompletní náhrada zříceného dálničního mostu
V Janově už stojí kompletní náhrada zříceného dálničního mostu | Foto: Reuters

Za zvuku zvonů a lodních sirén vytáhl jeřáb na své místo prostřední část mostu, který se tyčí nad nyní opuštěnými domy a podniky podél koryta řeky Polcevera. Ačkoliv je nyní struktura stavby kompletní, její uvedení do finálního provozu potrvá ještě několik měsíců.

Slavnostní ceremonie se zúčastnil osobně premiér Conte, podle nějž je nový most odrazem italské vynalézavosti tváří v tvář tragédii. Může tak podle premiéra sloužit jako vzor pro současnou pandemii onemocnění covid-19, která si v Itálii vyžádala přes 27 000 obětí, což je druhý největší počet ze všech zemí na světě.

Nová konstrukce stojí na stejném místě jako původní most, který byl zdemolován poté, co se v půlce srpna roku 2018 zřítil. Původní stavba vznikla v 60. letech minulého století a stala se významnou dopravní tepnou a spojnicí mezi Itálií a Francií.

Architekt Morandi, autor původního návrhu, varoval deset let po dokončení mostu, že jej bude nutno pravidelně udržovat kvůli působení slaného mořského vzduchu a zplodin z automobilů. Kolaps struktury, na níž bylo v době neštěstí několik desítek osobních a nákladních aut, byl nejsmrtelnější z řady podobných incidentů v Itálii a upozornil na špatný stav italské stárnoucí dopravní infrastruktury.

Autorem návrhu nového mostu je architekt a rodák z Janova Renzo Piano. Stavební práce pokračovaly i přes restrikce nařízené vládou kvůli koronaviru, jež v podstatě zastavily ekonomický život v zemi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy