Postfašistická strana vyhrála italské volby, Meloniová míří do čela země

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 26. 9. 2022 8:58
Volby v Itálii vyhrál pravicový blok se zhruba 44 procenty hlasů. Ukazují to údaje po sečtení 95 procent okrsků zveřejněné ministerstvem vnitra. Druhý je středolevicový blok kolem Demokratické strany s 26 procenty a třetí Hnutí pěti hvězd, které s 15 procenty zabodovalo hlavně na jihu země. Podle odhadů by pravice měla mít pohodlnou většinu v obou komorách parlamentu.
Giorgia Meloniová.
Giorgia Meloniová. | Foto: Reuters

Vítězem voleb je podle komentátorů jednoznačně strana Bratři Itálie, která sama obdržela 26 procent hlasů. Její vůdkyně Giorgia Meloniová v noci uvedla, že je připravená vládnout. "Od Italů přišel jasný vzkaz pro středopravicovou vládu vedenou Bratry Itálie," řekla politička.

Neúspěch podle pozorovatelů zaznamenala Liga, která dostala jen devět procent hlasů. To je zhruba polovina ve srovnání s volbami z roku 2018. Mezi poraženými je i Demokratická strana s 18 procenty hlasů. Spokojené je Hnutí pět hvězd, které však získalo polovinu hlasů ve srovnání s rokem 2018.

Podle odhadů by pravice měla mít pohodlnou většinu v obou komorách parlamentu. Podle projekcí pro italskou veřejnoprávní televizi RAI by pravicový blok měl získat v Senátu 114 až 126 křesel z 200. Ve Sněmovně se očekává většina 232 až 252 křesel z 400.

Demokratická strana porážku nad ránem uznala. "Toto je smutný večer pro zemi," řekla novinářům poslankyně za PD Debora Serracchianiová v první oficiální reakci na předběžné výsledky. Pravice má podle političky většinu v parlamentu, nikoli však v zemi.

Volební účast v nedělních volbách činila kolem 64 procent z 50,9 milionu voličů, což je negativní rekord a pokles o deset procent oproti předchozím volbám z roku 2018. 

Postfašistická strana, jak si sami Bratři Itálie říkají, byla založena v roce 2012 jako následovník Národní aliance. Ta přímo navazovala na politické hnutí založené v roce 1946 bývalými členy fašistické strany diktátora Benita Mussoliniho. Meloniová sice napojení na Mussoliniho odmítá, zároveň ale jeho vládu nijak nekritizuje, píše francouzský server France24.

Někteří euroskeptičtí a pravicoví politici ze zahraničí už Meloniové na Twitteru poblahopřáli k vítězství, mezi prvními například i polský premiéra Mateusz Morawiecki. Francouzské krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou výsledky označilo za "lekci pokory" Evropské unii.

Šéf španělské krajně pravicové strany Vox Santiago Abascal na Twitteru napsal, že "miliony Evropanů vkládají své naděje do Itálie", která ukázala cestu k "hrdé a svobodné Evropě suverénních národů".

 

Právě se děje

Další zprávy