V Itálii schválili návrh zákona o registrovaném partnerství. Vláda s ním spojila hlasování o důvěře

ČTK ČTK
25. 2. 2016 21:20
Italský senát ve čtvrtek schválil kontroverzní návrh zákona o registrovaném partnerství homosexuálů. Vláda premiéra Mattea Renziho s ním spojila hlasování o důvěře. Vzhledem k odporu vlastních koaličních členů musel premiér normu značně okleštit. Vypustil část zákona, která by homosexuálům dovolovala adoptovat partnerovy biologické potomky. Na poslední chvíli zmizela také povinnost věrnosti partnerovi, která by podle katolické církve odkazovala na rovnost registrovaného partnerství s manželstvím.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Řím - Italský senát ve čtvrtek schválil kontroverzní návrh zákona o registrovaném partnerství homosexuálů. Vláda premiéra Mattea Renziho s ním spojila hlasování o důvěře. Kvůli odporu ve vlastní středolevicové koalici ale musel premiér normu značně okleštit. Nyní návrh zákona zamíří do dolní komory parlamentu.

Renziho vláda si dala za úkol zákon prosadit a skoncovat s postavením Itálie jako jedné z posledních evropských zemí, kde je partnerství osobám stejného pohlaví upíráno.

Aby zákon prosadil navzdory odporu některých členů své koaliční vlády, spojil Renzi v senátu hlasování o normě s vyslovením důvěry kabinetu. Vypustil ale zároveň tu část zákona, která by homosexuálům dovolovala adoptovat partnerovy biologické potomky.

Na poslední chvíli zmizela také povinnost věrnosti partnerovi, která by podle katolické církve odkazovala na rovnost registrovaného partnerství s manželstvím.

Naopak vzájemná vyživovací povinnost partnerů, možnost pobírat vdovský či vdovecký důchod, udělení občanství partnerovi ze zahraničí, právo navštěvovat partnera v nemocnici či možnost přijmout partnerovo příjmení v normě zůstaly.

Selský rozum zvítězil

"Zdravý selský rozum zvítězil," uvedl ministr vnitra Angelino Alfano, který ve vládě zastupuje koaliční Novou centristickou pravici (NCD), v reakci na vyškrtnutí pasáže o adopci. Zamezilo se tím podle něj "antropologické revoluci proti přírodě".

Premiér Matteo Renzi naopak rozhodnutí Senátu přivítal. "Tento den vstoupí do análů této vlády a do dějin této země," uvedl na facebooku.

"Jsme bez sebe vzteky, rozzuření a zklamaní," uvedla zástupkyně hnutí Duhové rodiny Marilena Grassadoniaová. "Nečekali jsme třicet let na něco takového," odsoudilo okleštěnou novelu v tiskovém prohlášení i sdružení asi třiceti organizací bojujících za práva homosexuálů.

Její autoři slíbili ukázat své "rozhořčení v ulicích, u soudů a u (volebních) uren". Velká demonstrace na podporu práv sexuálních menšin je v Římě naplánována už na 5. března.

Zákon nevylučuje přiznání rodičovských práv partnerovi stejného pohlaví soudní cestou případ od případu, jak tomu bylo i doposud.

Pro návrh nové normy se nakonec vyjádřilo 173 senátorů, proti jich bylo 71. Senátoři Hnutí pěti hvězd hlasování bojkotovali. Zákonem se nyní bude zabývat Poslanecká sněmovna. Konečné schválení očekává vláda do dvou měsíců.

Téma registrovaného partnerství Itálii rozdělilo na dva zhruba stejně velké tábory; debatu přitom silně ovlivňuje odpor katolické církve proti této formě partnerství, i když sám papež proti němu až tak vyhraněně nevystupuje. V posledních měsících se v zemi konala řada demonstrací za účasti desetitisíců stoupenců i odpůrců registrovaného partnerství. Renzi nedávno katolickou církev vyzval, aby nezasahovala do práce parlamentu.

V Česku je poptávka po rovnocenném vztahu, registrované partnerství neumožňuje to, co svatba, říká Czeslaw Walek z Prague Pride. Podle Romana Jocha ale nelze aplikovat rovnost na něco, co je nerovné. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy