V Itálii odsoudili za únos imáma 23 agentů CIA

ČTK ČTK
4. 11. 2009 18:18
Italský soud po více než třech letech v nepřítomnosti odsoudil 23 amerických agentů CIA

Milán - Italský soud dnes uznal 23 bývalých amerických agentů CIA vinnými z účasti na únosu muslimského duchovního Usámy Mustafy Hasana, který provedla americká Ústřední zpravodajská služba v únoru 2003 v Miláně.

V nepřítomnosti agentů odsoudil 22 z nich k pěti letům odnětí svobody a jednoho k osmi letům vězení. Italský prokurátor požadoval tresty ve výši deset až 13 let vězení.

Imáma milánské mešity Usámu Mustafu Hasana, který byl podezřelý z terorismu, podle prokuratury uneslo v Miláně 17. února 2003 komando CIA za pomoci italských agentů.

Přepraven byl na americkou základnu v Avianu na severovýchodě Itálie a poté do Egypta, kde byl uvězněn a údajně mučen. Po propuštění zůstal v Egyptě.

V červenci 2006 milánská prokuratura požádala o vydání skupiny Američanů, kteří jsou pracovníky CIA a kteří byli z únosu imáma obžalováni. Případ dlouhodobě narušoval vztahy mezi Římem a Washingtonem, který dal jasně najevo, že své agenty italské justici nevydá.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy