V Itálii odsoudili na doživotí exprezidenty Bolívie a Peru kvůli vraždám v rámci operace Kondor

ČTK ČTK
18. 1. 2017 0:34
Bývalí prezidenti Bolívie a Peru Luis García Meza a Francisco Morales byli v Římě odsouzeni na doživotí kvůli sérii vražd v rámci operace Kondor v 70. a 80. letech, kdy vojenské režimy několika zemí Jižní Ameriky koordinovaně zabily několik tisíc odpůrců. Doživotní trest padl také nad dalšími šesti někdejšími vládními a armádními činiteli z Uruguaye, Chile a Peru, kteří jsou vinni z usmrcení 23 italských občanů. Všech osm mužů však bylo odsouzeno v nepřítomnosti, někteří se chtějí odvolat. Soud trval více než dva roky, vzhledem k vysokému věku obou exprezidentů se však nedá očekávat případné vydání do Itálie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Řím – Prvostupňový soud v Římě vynesl rozsudky doživotního vězení nad bývalými prezidenty Bolívie a Peru. Luis García Meza (87) a Francisco Morales Bermúdez (95) mají pykat za vraždy spáchané v rámci operace Kondor v 70. a 80. letech. Tehdy Spojenými státy podporované vojenské režimy několika zemí Jižní Ameriky koordinovaně zabily tisíce svých odpůrců, mimo jiné shazováním z letadel do moře.

Doživotní trest soud vynesl také nad dalšími šesti někdejšími vládními a armádními činiteli z Uruguaye, Chile a Peru. Ty spolu s Mezem a Bermúdezem shledal vinnými z usmrcení 23 italských občanů, kteří se také stali obětí operace Kondor.

Všech osm mužů bylo odsouzeno v nepřítomnosti. Mezaúv právní zástupce řekl agentuře Reuters, že exprezident o soudu v Římě nevěděl a proti verdiktu se odvolá, neboť popírá, že by udělal cokoliv špatného. Meza je již nicméně za mřížemi v Bolívii za zločiny spáchané během své vlády. Bermúdezův syn sdělil, že jeho otec nemá s vraždami nic společného.

Soud trval více než dva roky a vyslechl přibližně 140 svědků. Pokud by jeho rozsudek potvrdily i vyšší instance, mohla by Itálie požádat o vydání obou exprezidentů. Vzhledem k jejich vysokému věku je však podle Reuters pravděpodobné, že by si tresty případně odseděli ve svých vlastech.

Podle Reuters je to poprvé, kdy italský soud došel k závěru, že existovalo spiknutí mezi vládami Argentiny, Bolívie, Brazílie, Chile, Paraguaye a Uruguaye. Ty všechny spolupracovaly na vyhledávání a odstraňování svých politických protivníků hlavně z řad levice.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy