Íránci zatkli čtyři lidi kvůli údajné jaderné sabotáži

ČTK ČTK
6. 10. 2013 12:15
Zástupci úřadů tvrdí, že zabránili poškození jednoho ze svých atomových provozů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Teherán - V Íránu zatkli čtyři osoby za údajnou sabotáž jednoho z íránských jaderných zařízení.

Alí Akbar Sálehí, který vede íránskou organizaci pro jadernou energii, řekl že úřady sabotéry nejdříve určitou dobu sledovaly.

Na zatčení prý došlo ve chvíli, kdy chtěli spáchat plánovaný čin. "Zadrželi je při činu, jejich výslech pokračuje," řekl Sálehí.

Neupřesnil, na které z íránských zařízení se čtveřice zaměřila, ani co tam chtěla provést.

Některé západní země Írán podezírají, že rozvíjí vojenský nukleární program. Zatím neúspěšně s ním vyjednávají o aktivitách, které by měl Írán podle nich zastavit, tedy především o obohacování uranu.

Teherán se této technologie odmítá vzdát. Novou naději vyvolala letošní změna prezidenta. Hasan Rúhání pověřil vyjednáváním profesionální diplomaty a řekl, dohoda je možná do půl roku.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Ve věku 81 let zemřel americký hudební producent Phil Spector. Spolupracoval například s The Beatles. Od roku 2009 si odpykával trest za vraždu

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ukrajinská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 12 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ukrajinská nákladní loď. Při nehodě zemřeli nejméně tři členové posádky. Podle informací na lodi mělo být 12 členů posádky, uvedla agentura AP. Záchranné práce pokračují.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner původně oznámil, že plavidlo bylo ruské, podle nových informací loď plula pod vlajkou Palau a patřila ukrajinské firmě Arvin Shipping. Na lodi mělo být celkem 12 osob, dva Rusové a deset Ukrajinců. Loď byla na cestě z Bulharska do Gruzie.

Podle agentury Reuters turecká státní média uvedla, že loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Práci záchranářů však ztěžuje špatné počasí. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Podle tureckého ministerstva dopravy loď jménem Arvin kvůli špatnému počasí zakotvila u přístavu na severu Turecka. Z neznámých důvodů se rozlomila a potopila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy