V Íránu vybuchla rafinérie, Ahmadínežád nezraněn

K explozi došlo během návštěvy prezidenta. Jeden člověk zemřel, dalších 22 je zraněno

Teherán - Během úterní návštěvy íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v rafinérii na jihozápadě Íránu došlo k výbuchu plynu. Na vině je údajně selhání techniky.

Nehoda si podle íránské agentury Fars vyžádala jednoho mrtvého a nejméně 22 zraněných. Ahmadínežád mezi nimi není.

Agentura Reuters uvedla, že exploze v rafinérii v Abádanu způsobila požár. Nad místem jsou vidět hustá oblaka kouře, ale plameny již prý hasiči dostali pod kontrolu.

Zprávy o nehodě se rozcházejí. Podle agentury AP výbuch rafinerií otřásl ještě před návštěvou prezidenta, podle agentury Reuters se tak stalo již během ní.

Ahmadínežád ale navzdory incidentu pronesl v přímém televizním přenosu řeč u příležitosti otevření nové části rafinérie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy