Tisíce domů pod vodou a chaos v dopravě. Jakartou se prohnala povodeň, kanály se znovu ucpaly

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
21. 2. 2017 16:29
V indonéské metropoli Jakartě byly tisíce domů pod vodou. Přívalové deště začaly v noci na úterý a trvaly až do rána. Městská kanalizace pak nedokázala takové množství vody vstřebat. Z místa je hlášena jedna oběť. Doprava v některých čtvrtích města nefunguje.
Záplavy v Jakartě.
Záplavy v Jakartě. | Foto: Reuters

Jakarta - Přívalové deště zaplavily tisíce domů v indonéské metropoli Jakartě. Lijáky začaly v noci na úterý a trvaly až do rána.

Foto: Reuters

Národní agentura pro zmírnění katastrof (BNPB) uvedla, že v některých čtvrtích Jakarty dosáhla voda výšky až 1,5 metru, jinde naopak jen deseti centimetrů.

Povodně si vyžádaly nejméně jednu oběť a způsobily chaos v dopravě, v některých čtvrtích je přerušen provoz úplně.

Foto: Reuters

Problém v Jakartě představuje především kanalizační systém, který při silnějších srážkách nedokáže vodu dostatečně rychle odvádět. "K povodni došlo, protože městský kanalizační systém nemůže pojmout takové množství vody," cituje indonéský server The Jakarta Post mluvčího BNPB.

Železniční společnost PT KAI Commuter Jabodetabek sdělila, že voda, která zaplavila několik stanic napříč městem, již ustupuje. Vlaky by tedy mohly začít brzy normálně jezdit.

Experti viní ze záplav v metropoli také odlesňování kopců jižně od města, chaotické plánování výstavby a odpadky, které ucpávají vodní toky.

Foto: Reuters

Záplavy jsou v Indonésii poměrně časté, každoročně zasahují v období dešťů různé části země a obvykle ovlivní životy desetitisíců lidí. V lednu 2013 zahynulo při povodních v Jakartě 20 lidí a 30 tisíc muselo opustit své domovy.

Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 51 minutami

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy