V Indonésii soptí další vulkán, tisíce lidí utíkají

ČTK ČTK
13. 2. 2014 22:22
K evakuaci vyzvaly úřady až dvě stě tisíc lidí.
Foto: Reuters

Jakarta - Tisíce lidí se během čtvrtku daly na útěk na indonéském ostrově Jáva, když ožila tamní sopka Mount Kelud a začala dštít popel, kamení a prach. Úřady podle agentury AP vyzvaly obyvatelstvo hustě osídlené oblasti k urychlenému přesunu do bezpečí. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti.

Vedoucí agentury, která v zemi bohaté na aktivní vulkány sleduje sopečnou činnost, Muhammad Hendrasto vyzval k evakuaci 200 tisíc obyvatel žijících v 36 vesnicích, které se nacházejí v pásmu do deseti kilometrů od kráteru sopky.

"Sopka právě chrlí lávu a leckde padá kamení a prach," sdělil Hendrasto. "Obáváme se, že to může ohrozit lidi, kteří se evakuují," dodal. Kamení a prach podle něj vyvrhla do ovzduší série mohutných výbuchů, jež vyvolaly mezi vesničany paniku.

Místní média uvedla, že erupce vymrštily z kráteru sopečný materiál až do výše deseti kilometrů.

Kelud, vysoký 1731 metrů, vyvrhl v roce 1990 síru a lávu, které usmrtily tři desítky lidí a stovky dalších zranily. V roce 1919 mohutná erupce tohoto vulkánu, která prý byla slyšet stovky kilometrů daleko, přinesla podle tehdejších zpráv smrt nejméně 5160 lidem.

Počátkem února se na jiném indonéském ostrově Sumatře probudil vulkán Mount Sinabung. Jeho soptění připravilo o život 16 lidí.

Indonésie má téměř 130 aktivních sopek, což je zřejmě nejvíc na světě.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy