Vědci našli v Indonésii jeskynní malby staré až 40 tisíc let

ČTK ČTK
9. 10. 2014 7:08
Objev uveřejněný v prestižním časopisu Nature může změnit pohled na to, kdy a jak se v lidech vyvíjela schopnost tvořit umělecká díla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jakarta - Vědci bádající v jeskyních indonéského ostrova Sulawesi objevili nástěnné malby, z nichž nejstarší podle nich vznikly v době před 40 000 lety.

Objev uveřejněný dnes v prestižním časopisu Nature může změnit pohled na to, kdy a jak se v lidech vyvíjela schopnost tvořit umělecká díla. Podobně staré výtvarné počiny byly dosud nalezeny pouze v jeskyních západní Evropy.

Malby podle stanice BBC zobrazují několik zvířat žijících na ostrově či lidské postavy, část z nich tvoří červenou barvou vytvořené obrysy lidských rukou.

Tým australských a indonéských vědců určil stáří maleb pomocí analýzy vápenných vrstev, kterými byly malby překryté. "Minimální stáří (obrysu ruky) je 39 900 let, což z ní dělá nejstarší šablonu ruky na světě," uvedl člen týmu Maxime Aubert z Griffithovy univerzity v australském Brisbane.

Malba endemického prasete je zase podle něj stará nejméně 35 400 let, čímž se stala jedním z nejstarších figurativních zpodobnění zvířat na naší planetě.

Ve stejných jeskyních se nalezly i malby staré "sotva" 27 000 let, což znamená, že lidé zde žili a tvořili v rozmezí 13 000 roků.

Výtvory podle vědců dokládají, že již v této době si lidé vytvářeli uvažování podobné tomu dnešnímu, když byli schopni přemýšlet o abstraktních konceptech a tvořit umění.

Nálezy ze Sulawesi mohou podle vědců přinést novou odpověď na otázku, kdy si lidé vyvinuli tyto schopnosti, a vést k novému pohledu na evoluci lidského druhu.

Dosud nejstarší nálezy byly objeveny v jeskyních Francie a Španělska a vědci je datovali do doby mezi 30 až 40 tisíci lety. Například výtvor ze španělské jeskyně El Castillo se použitou technikou i barvou obrysům rukou z Indonésie velmi podobá.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU. To by Apple ovlivnilo více než kterékoliv jiné firmy, protože iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning, zatímco přístroje s Androidem od různých společností obvykle mají konektor USB-C.

"Věříme, že regulace, která vynucuje soulad v typu konektoru zabudovaného do všech chytrých telefonů, potlačuje inovace, než aby je povzbuzovala, a poškodí zákazníky v Evropě a ekonomiku jako celek," uvedl Apple v prohlášení. Dodal, že předpis není nutný, protože průmysl už na USB-C přechází. "Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat," dodal Apple.

Evropská komise se snaží prosadit jednotnou nabíječku více než deset let. V roce 2009 dospěla se společnosti, jako Apple, Samsung, Huawei a Nokia, k dobrovolné dohodě, jejíž cílem bylo harmonizovat nabíječky pro nové modely chytrých telefonů, které přijdou na trh v roce 2011. Dobrovolný přístup však nefungoval a podle zástupců EK je tak čas přijít s právními předpisy.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy