Kus himálajského ledovce protrhl přehradu a způsobil záplavy. Indie sčítá mrtvé

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 2. 2021 7:00
Indické úřady hlásí, že přinejmenším 14 lidí zemřelo a dalších 170 osob se pohřešuje poté, co se v neděli odlomil kus himálajského ledovce a zřítil se do místní přehrady, která se protrhla, což způsobilo záplavy, informuje agentura Reuters. Podle AP oblasti nacházející se pod ledovcem zasáhla vlna vody společně s bahnem a sutinami.

Povodeň podle dostupných informací zničila jednu vodní elektrárnu a druhou poškodila. Úřady severoindického státu Uttarákhand nařídily evakuaci vesnic v okolí řeky Alaknanda. Vláda na místo vyslala pomoc a záchranáře.

Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazují množství vody, která se valí oblastí a devastuje ji, píše na svém webu BBC. Zveřejnila také video, na kterém je vidět, jak proud vody strhává část přehrady. "Celkem bylo zachráněno 15 lidí a na různých místech bylo dosud nalezeno 14 těl," informovala na sociálních sítích místní vláda. Do regionu byly vyslány stovky vojáků. Při záchranné akci pomáhají vojenské vrtulníky a letadla.

Podle agentury AP povodeň zničila vodní elektrárnu Rišiganga a vodní elektrárnu Dhauliganga poškodila. Údaje o neštěstí se však v různých médiích od začátku místy liší. Reuters původně psal, že úřady měly obavy ze smrti až 150 lidí. AP píše s odvoláním na své zdroje o 140 pohřešovaných v obou vodních elektrárnách.

U elektrárny Dhauliganga se nachází tunel, ve kterém zůstalo uvězněných nejméně 16 lidí, uvedla AP s odvoláním na mluvčího místní policie. Reuters později bez podrobnějších detailů uvedl, že dvanáct lidí z jednoho tunelu se povedlo zachránit a další uvázlé v jiném tunelu se záchranáři snaží vyprost

Na řece Alaknanda a jejích přítocích se nachází několik vodních elektráren. Šéf policie ve státě Uttarákhand Ašok Kumar podotkl, že úřady další přehrady v oblasti evakuovaly.

"Přišlo to velmi rychle, nebyl čas nikoho varovat. Měl jsem pocit, že svět byl smeten," řekl agentuře Reuters jeden z obyvatel vesnice Raini, který popsal, že se údolím valila lavina prachu, kamení a vody. Místní obyvatelé se podle něj obávají, že zemřeli pracovníci tamní vodní elektrárny a také vesničané, kteří kolem řekly hledali dřevo nebo pásli dobytek. "Vůbec netušíme, kolik lidí je pohřešováno," dodal.

Hladina řeky Alaknanda se postupně stabilizuje. "Úroveň hladiny řeky je nyní metr nad normálem, ale průtok se už snižuje," uvedl na Twitteru Trivendra Singh Ravat, představitel státu Uttarákhand.

Indický premiér Nárendry Módí sdělil, že situaci neustále sleduje. "Indie stojí při Uttarákhandu a národ se modlí za bezpečnost všech, kdo tam jsou," napsal na Twitteru. Ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že na místo míří letecky záchranáři, aby pomohli místním úřadům se záchrannými pracemi. Armáda do oblasti vyslala vojáky.

Bleskové záplavy a sesuvy půdy jsou ve státě Uttarákhand poměrně časté. V roce 2013 zapříčinily silné deště ničivé povodně, které zabily skoro 6000 lidí. Média neštěstí označovala za "himálajské tsunami", jelikož voda s bahnem a kamením, která se valila z hor, smetla domy, silnice i mosty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Další zprávy