reklama
 
 

V Indii končí šest týdnů trvající parlamentní volby

19. 5. 2019 11:32
V Indii dnes končí sedmá a poslední fáze šest týdnů trvajících parlamentních voleb. Favoritem hlasování, v nichž usiluje o další pětiletý mandát, je nynější osmašedesátiletý premiér Naréndra Módí a jeho nacionalistická Indická lidová strana (BJP). Poslední volební místnosti se v 1,3 miliardové zemi podle agentury AFP uzavřou v 18:00 tamního času (14:30 SELČ). Do 23. května by měly být jasné výsledky.

V posledním kole voleb se rozhoduje o 59 křeslech v 543členném parlamentu. Na 120 milionů voličů z celkem 900 milionů lidí oprávněných odevzdat svůj hlas dnes hlasuje především na severu a východě země.

K volebním urnám se vydali i voliči v hlavním městě státu Západní Bengálsko Kalkatě. Podle agentury AP stáli před volebními místnostmi dlouhé fronty od časného rána, aby se vyhnuli pozdějším vysokým teplotám, které se v těchto dnech šplhají až k 38 stupňům Celsia. Dalším důležitým městem, kde se dnes volí, je posvátné hinduistické město Váránasí na řece Ganze. Symbolicky zde kandiduje i Módí.

Podle předvolebních odhadů nemá žádná strana šanci získat většinu. Volební účast v prvních šesti kolech činila podle volební komise přibližně 66 procent. V posledních parlamentních volbách roce 2014 hlasovalo 58 procent voličů. BJP v těchto volbách získala většinu 282 parlamentních křesel.

Hlavní opoziční strana Indický národní kongres vedená Ráhulem Gándhím z vlivné politické dynastie Néhrú-Gándhí se snaží BJP ve volbách považovaných za referendum o Módím porazit ve spolupráci s regionálními stranami.

Nynější premiér podle kritiků nedostál svým předvolebním slibům z roku 2014, například vytvořit pracovní místa pro mladé Indy, a spolu se svou voličskou základnou hinduistických nacionalistů ohrožuje sekulární základ Indie na úkor 172 milionů muslimů a dalších náboženských menšin.

autor: ČTK | 19. 5. 2019 11:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama