V Idlibu ustalo bombardování, tisíce lidí se začaly vracet do svých zničených domovů

ČTK ČTK
19. 9. 2018 20:25
Kvůli bojům a intenzivnímu bombardování provincie Idlib a jejího okolí opustilo své domovy přes 38 500 lidí.
Následky bombardování v Idlibu.
Následky bombardování v Idlibu. | Foto: Reuters

Damašek - Tisíce lidí, kteří nedávno opustili své domovy kvůli násilnostem na severozápadě Sýrie, se začaly vracet domů. Reagovaly tak na pondělní oznámení Ruska a Turecka o vytvoření demilitarizované zóny oddělující bojující strany v provincii Idlib. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na syrské aktivisty.

OSN minulý týden oznámila, že za prvních 12 zářijových dní kvůli bojům a intenzivnímu bombardování provincie Idlib a jejího okolí opustilo své domovy přes 38 500 lidí. Většina z nich směřovala k hranici s Tureckem, kde se nacházejí již nyní přeplněné uprchlické tábory.

Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) se asi 4500 z těchto osob spontánně vrátilo domů, jakmile bombardování ustalo.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že se od pondělí, kdy Rusko a Turecko přišly se svým oznámením, vrátilo do svých domovů až sedm tisíc lidí.

"Rozhodli jsme se vytvořit podél linie dotyku (vládních a povstaleckých jednotek) do 15. října patnáct až dvacet kilometrů širokou demilitarizovanou zónu," uvedl v pondělí ruský prezident Vladimir Putin. Hlídkování v této zóně má probíhat koordinovaně. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v této souvislosti Putina doplnil ujištěním, že o žádnou novou vojenskou operaci v Idlibu se nejedná.

Provincie Idlib na severozápadě Sýrie je poslední větší baštou oponentů syrské vlády, která se podle očekávání stane cílem ofenzivy syrských vládních jednotek a jejich ruských a íránských spojenců.

Jednání mezi Moskvou, Teheránem a Ankarou s cílem ofenzivu odvrátit byla dosud neúspěšná. Ofenziva Damašku v Idlibu, s níž Turecko nesouhlasí, by mohla být rozhodující bitvou syrské války.

Z dojednané demilitarizované zóny mají podle Putina být "vyvedeni" islamističtí radikálové včetně bojovníků fronty an-Nusra. K 10. říjnu mají být na návrh Erdogana ze zóny staženy tanky, raketové zbraně, děla a minomety všech bojových skupin stojících v opozici vůči Damašku.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy