V hustých lesích i na stromech. Tchajwanští vědci zachraňují takřka vyhynulé rostliny

V hustých lesích i na stromech. Tchajwanští vědci zachraňují takřka vyhynulé rostliny
Vědci a výzkumníci z nevládního centra s názvem Dr. Cecilia Koo Botanic Conservation Center na ostrově Tchaj-wan tráví hodně času v přírodě. "Ne každý se dostane na místa, kam chodím. V divočině dokážu zůstat dlouhou dobu, ať už v horách, nebo v lese," popisuje svou pracovní rutinu agentuře Reuters Hung Hsin-chien, jeden z výzkumníků.
Hung s kolegy mapuje populace různých rostlinných druhů a ty vzácné často i s jejich kořeny sbírají.
Cílem vědců je vzácné rostliny, mezi nimiž jsou i druhy, které jinde na světě nerostou, přesunout do bezpečného prostředí, kde mohou dále dobře růst bez ohledu na klimatickou změnu, extrémní přírodní podmínky nebo lidský zásah.
Výzkumníci proto bojují s časem. "Začal jsem sbírat rostliny, už když jsem byl na škole. Nemyslel jsem si, že je to tak důležité. Ale od té doby, co pracuju v ochranářském centru, jsem si uvědomil, že mnoho organismů, které tu dřív byly, tady už nejsou," říká Hung.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
27. 9. 2020 16:00
V hustých lesích a těžko přístupných oblastech Tchaj-wanu se kromě vzácných živočichů pohybují i vědci z centra na ochranu přírody Dr. Cecilia Koo. Sbírají zde vzácné rostliny, jimž hrozí vyhynutí a které díky jejich snahám mohou jednou do přírody vrátit.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy