V hustých lesích i na stromech. Tchajwanští vědci zachraňují takřka vyhynulé rostliny

V hustých lesích i na stromech. Tchajwanští vědci zachraňují takřka vyhynulé rostliny
Vědci a výzkumníci z nevládního centra s názvem Dr. Cecilia Koo Botanic Conservation Center na ostrově Tchaj-wan tráví hodně času v přírodě. "Ne každý se dostane na místa, kam chodím. V divočině dokážu zůstat dlouhou dobu, ať už v horách, nebo v lese," popisuje svou pracovní rutinu agentuře Reuters Hung Hsin-chien, jeden z výzkumníků.
Hung s kolegy mapuje populace různých rostlinných druhů a ty vzácné často i s jejich kořeny sbírají.
Cílem vědců je vzácné rostliny, mezi nimiž jsou i druhy, které jinde na světě nerostou, přesunout do bezpečného prostředí, kde mohou dále dobře růst bez ohledu na klimatickou změnu, extrémní přírodní podmínky nebo lidský zásah.
Výzkumníci proto bojují s časem. "Začal jsem sbírat rostliny, už když jsem byl na škole. Nemyslel jsem si, že je to tak důležité. Ale od té doby, co pracuju v ochranářském centru, jsem si uvědomil, že mnoho organismů, které tu dřív byly, tady už nejsou," říká Hung.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
27. 9. 2020 16:00
V hustých lesích a těžko přístupných oblastech Tchaj-wanu se kromě vzácných živočichů pohybují i vědci z centra na ochranu přírody Dr. Cecilia Koo. Sbírají zde vzácné rostliny, jimž hrozí vyhynutí a které díky jejich snahám mohou jednou do přírody vrátit.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy