V hustých lesích i na stromech. Tchajwanští vědci zachraňují takřka vyhynulé rostliny

V hustých lesích i na stromech. Tchajwanští vědci zachraňují takřka vyhynulé rostliny
Vědci a výzkumníci z nevládního centra s názvem Dr. Cecilia Koo Botanic Conservation Center na ostrově Tchaj-wan tráví hodně času v přírodě. "Ne každý se dostane na místa, kam chodím. V divočině dokážu zůstat dlouhou dobu, ať už v horách, nebo v lese," popisuje svou pracovní rutinu agentuře Reuters Hung Hsin-chien, jeden z výzkumníků.
Hung s kolegy mapuje populace různých rostlinných druhů a ty vzácné často i s jejich kořeny sbírají.
Cílem vědců je vzácné rostliny, mezi nimiž jsou i druhy, které jinde na světě nerostou, přesunout do bezpečného prostředí, kde mohou dále dobře růst bez ohledu na klimatickou změnu, extrémní přírodní podmínky nebo lidský zásah.
Výzkumníci proto bojují s časem. "Začal jsem sbírat rostliny, už když jsem byl na škole. Nemyslel jsem si, že je to tak důležité. Ale od té doby, co pracuju v ochranářském centru, jsem si uvědomil, že mnoho organismů, které tu dřív byly, tady už nejsou," říká Hung.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
27. 9. 2020 16:00
V hustých lesích a těžko přístupných oblastech Tchaj-wanu se kromě vzácných živočichů pohybují i vědci z centra na ochranu přírody Dr. Cecilia Koo. Sbírají zde vzácné rostliny, jimž hrozí vyhynutí a které díky jejich snahám mohou jednou do přírody vrátit.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy