Obětí bouře Harvey je až 30. U Houstonu se protrhla hráz, starosta vyhlásil zákaz nočního vycházení

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 8. 2017 10:00
Většina Houstonu zůstává pod vodou, nadále hustě prší. V některých oblastech v minulých dnech spadlo přes 120 centimetrů srážek, což je více než obvyklé roční množství. Do čtvrtka má napršet dalších až 30 centimetrů. Podle listu The New York Times je až 30 obětí.
Americký stát Texas dál pustoší Harvey. Hurikán zeslábl na bouři a silné deště v Houstonu proměnily ulice v řeky. | Video: Reuters/MARCO LUZURIAGA

Houston/Washington - Texaské město Houston, které po hurikánu Harvey čelí ničivým záplavám, otevřelo druhé velké ubytovací zařízení. Vejde se tam 10 000 lidí a první evakuované tam dopravily autobusy těsně před úterní půlnocí.

Houstonský starosta Sylvester Turner také vyhlásil zákaz nočního vycházení, aby zamezil hrozícímu rabování v evakuovaných budovách. Opatření bude platit každou noc do odvolání od půlnoci do páté hodiny ranní.

Bouře si v Texasu podle různých zdrojů vyžádala nejméně 18 obětí. Americký list The New York Times s odkazem na místní zdroje z Texasu píše o 30 mrtvých.

Mezi nimi je i houstonský policista Steve Perez, který se utopil v autě, když jel do služby.

Bilance obětí hurikánu zatím není konečná a úřady se obávají, že po opadnutí vody objeví větší počet mrtvých.

Houstonská policie oznámila, že od vypuknutí krize zachránila na 3500 lidí. Dodala také, že vedle záchranných prací nadále zajišťuje bezpečnost před zloději. Podle policejního šéfa Arta Aceveda se již objevily případy rabování, policie několik pachatelů zadržela.

Vodní nádrž je přeplněná

U obce Columbia Lakes jižně od Houstonu se v úterý protrhla protipovodňová hráz. Úřady tamního okresu Brazoria vyzvaly všechny obyvatele, aby okamžitě opustili své domovy. Že obci bezprostředně hrozí zaplavení, bylo jasné už o víkendu. V neděli dostali obyvatelé úřední dopis s doporučením k evakuaci.

Okres Brazoria na Twitteru rovněž požádal veřejnost, aby používala mobilní telefony jen v případech nouze, neboť systém je přetížený.

Přeplněná je také druhá vodní nádrž Addicks. Podle Jeffa Lindera z povodňové správy voda v nádrži dosáhla maxima své kapacity a nyní volně přetéká přes hlavní hráz.

Již v pondělí začali ženisté z přehrady Addicks a také z rezervoáru Barker upouštět vodu, aby i přes zvýšení průtoku dále po proudu snížili tlak vody na hráze. Fakt, že voda nyní neregulovaně přetéká přes hráz, povede k dalšímu zvýšení hladiny řeky pod vodním dílem.

Podle Lindera je kvůli přeplněné přehradě obtížné řízeně vodu upouštět. "Je to něco, co jsme dosud nezažili," citovala Lindera agentura Reuters. Linder také řekl, že úřady vyzvaly obyvatele šesti houstonských čtvrtí v blízkosti přehrady, aby opustili své domovy.

Mapa dopravní situace v Houstonu z úterního rána místního času.
Mapa dopravní situace v Houstonu z úterního rána místního času. | Foto: traffic.houstontranstar.org

Vodohospodáři se také obávají vývoje situace v rezervoáru Barker, který pomáhá kontrolovat tok Buffalo Bayou západně od Houstonu.

Až 1000 volání na tísňovou linku za hodinu

Harvey udeřil v pátek večer místního času a dosud nejvíce postihl právě Houston. Hurikán pak zeslábl na bouři, která se má začít přesouvat dále na východ a na sever.

Očekává se, že ve středu odpoledne postihne taky Louisianu a zasáhne i Mississippi, možná až Alabamu.

Tropická bouře Harvey přinesla do Texasu rekordní dešťové srážky - 132 centimetrů. Jde o rekord nejen pro Texas, ale i pro celé kontinentální Spojené státy, uvedla agentura AP. Nepřekonal se tím ale rekord z roku 1950 (133 centimetrů) na Havajských ostrovech v důsledku tropického cyklonu Hiki.

V Texasu padl takřka čtyřicetiletý rekord množství srážek při tropické bouři. Při bouři Amelia v roce 1978 napršelo 122 centimetrů vody, po Harveym to v Houstonu podle předběžných měření NWS bylo již více než 125 centimetrů.

Americká armáda chce v místě posílit nasazení národní gardy do záchranných operací. Nyní zde působí 3500 gardistů, jejich počet by mohl vzrůst až na 40 000.

Obrovské škody

Bouře Harvey vyřadila z provozu 13 procent kapacity amerických rafinérií. V oblasti Mexického zálivu je zhruba polovina celé americké kapacity.

Očekávají se velké majetkové škody a někteří pojišťovací experti tvrdí, že v Houstonu je proti povodním pojištěno jen málo domácností.

Odborníci upozornili, že na současné katastrofě Houstonu má podíl špatně naplánovaná zástavba a nevhodná infrastruktura v místě, které má pro odvádění vody problematické přírodní podloží. Rovinatá oblast Houstonu je protkána 2700 kilometry potoků, kanálů a dalších vodních toků, které vodu vedou do Mexického zálivu a k nimž se nyní připojil déšť.

Americký stát Texas dál pustoší Harvey. Hurikán zeslábl na bouři a silné deště v Houstonu proměnily ulice v řeky. | Video: Reuters/MARCO LUZURIAGA
 

Právě se děje

Další zprávy