Hongkongské volby drtivě ovládli prodemokratičtí kandidáti

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 25. 11. 2019 6:44
Prodemokratičtí kandidáti jasně zvítězili v nedělních místních volbách v Hongkongu. Podle předběžných výsledků, o nichž informovala stanice RTHK, získali jednoznačnou většinu 390 ze 452 přímo volených křesel. Ovládli tak 17 z 18 místních rad, které byly dosud pod kontrolou propekingských politiků. Správkyně Carrie Lamová řekla, že názoru veřejnosti bude vláda pokorně naslouchat.
Příznivci prodemokratických kandidátů se v Hongkongu radují z předběžných výsledků.
Příznivci prodemokratických kandidátů se v Hongkongu radují z předběžných výsledků. | Foto: Reuters

Čínský ministr zahraničí Wang-I zdůraznil, že Hongkong je součástí Číny.

"Zvítězili jsme díky protestům, které udělaly z místních voleb referendum," uvedl prodemokratický aktivista Jimmy Sham, který získal jeden z mandátů.

Dříve nepříliš sledované hlasování se stalo jakýmsi testem popularity správkyně Lamové, jejíž pozicí už téměř půl roku otřásají prodemokratické protesty. Volby také měly ukázat, jak silnou podporu mají aktivisté mezi většinovým obyvatelstvem.

"Dnes jsme vyhráli malou bitvu, která ale ukazuje, že obyvatelé Hongkongu mají šanci vyhrát i válku. Budeme bojovat dál," uvedl další z představitelů protestního hnutí a úspěšný kandidát Henry Sin Ho-fai.

Lamová uvedla, že vláda výsledky voleb respektuje a vnímá je jako odraz nespokojenosti se současnou situací. "Vláda bude samozřejmě pokorně naslouchat názorům občanů a vážně o nich přemýšlet," píše se v jejím prohlášení.

Blok politiků loajálních k Pekingu, který dosud místní rady bezvýhradně ovládal, získal jen kolem 60 mandátů. Nejsilnější z propekingských stran ztratila 155 ze svých dosavadních 182 křesel. O mandát přišel mimo jiné i Junius Ho, kterého počátkem tohoto měsíce pobodal na ulici útočník s nožem. Aktivisté Hoa obviňují, že pomáhal zorganizovat útoky na demonstranty.

O obrovské důležitosti, kterou obyvatelé Hongkongu volbám přikládali, svědčila i volební účast. Ta podle oficiálních údajů dosáhla rekordní výše 71,2 procent. K urnám dorazily přes čtyři miliony hlasujících, což je zhruba dvakrát tolik, než při posledních volbách v roce 2015, kdy hlasovalo 47 procent voličů. Prodemokratičtí kandidáti tehdy obsadili jen stovku křesel, propekingští politici jich získali třikrát tolik.

Místní rady nemají příliš reálné moci; 117 radních má ale právo zasednout v 1200členné komisi, která volí správce Hongkongu. V té převažují přívrženci centrální čínské vlády.

Hlasování bylo pokojné

Zahraniční pozorovatelé z Hongkongu hlásili, že samotné hlasování probíhalo pokojně. Podle jednoho z nich, Davida Altona z britské Sněmovny lordů, průběh voleb i vysoká účast svědčí o tom, že "v Hongkongu je velký počet lidí, kteří věří v demokracii".

V ulicích bylo vidět jen málo policistů, což odporovalo předchozím zprávám, že ochránci pořádku budou střežit všechny volební místnosti a že do služby bude povoláno téměř všech 31 tisíc příslušníků policie, píše agentura Reuters.

Prodemokratický tábor tentokrát dbal na to, aby ve všech volebních okrscích měl svého uchazeče. V předchozích volbách v roce 2015 se totiž stalo, že propekingští politici neměli ve více než 60 okrscích protikandidáty.

Pokud sčítání po nedělním hlasování potvrdí úspěch prodemokratických kandidátů, podpoří to požadavky demonstrantů, kteří varují před omezováním svobod v Hongkongu ze strany pevninské Číny, pod jejíž správu se tato bývalá britská kolonie v roce 1997 vrátila. Aktivisté rovněž žádají plně svobodné volby správce Hongkongu a také nezávislé vyšetření údajné policejní brutality při zásazích proti demonstrantům.

Násilnosti vůči kandidátům

Prodemokratičtí kandidáti před hlasováním apelovali na občany, aby umožnili klidný průběh voleb. Hongkongská vláda totiž pohrozila, že hlasování pozastaví, pokud budou v ulicích pokračovat násilnosti a demonstranti budou blokovat dopravu.

Mezi prvními voliči byl v neděli významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong, který chtěl původně kandidovat, ale hongkongská volební komise ho vyloučila. Podle úřadů podporuje nezávislost Hongkongu.

Terčem násilí se před volbami stali i propekingští kandidáti jako Junius Ho, kterého počátkem tohoto měsíce pobodal na ulici útočník s nožem. Aktivisté Hoa obviňují, že pomáhal zorganizovat útoky na demonstranty.

Sinolog Blahota pro DVTV: Hongkong je na pokraji občanské války

Konflikt je vyhrocený, policie dál stupňuje násilí proti demonstrantům. Naděje na uchování autonomie je ale silná, míní sinolog Martin Blahota. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy