V Hongkongu je kvůli chřipce celý hotel v karanténě

Zahraničí Zahraničí
2. 5. 2009 7:20
WHO: Účinné očkování bude dostupné do půl roku
Foto: Reuters

Hongokong/Mexico City - Prasečí chřipka, jejíž pandemie může ohrozit svět, se rozšířila do Asie a poprvé byl hlášen její přenos mezi lidmi.

Nákaza je podle aktuálních informací ve čtrnácti zemích na třech kontinentech. Nemoc se nově objevila v  Dánsku a v Hongkongu (což je první potvrzený výskyt v Asii). Pětadvacetiletý muž přicestoval z Mexika přes Šanghaj.

Úřady už zavřely hotel, kde byl ubytován, a tři sta lidí, kteří v něm rovněž byli, je nyní podle BBC v karanténě. Rozšíření viru v nejlidnatější zemí patří k největším obavám odborníků..

Zároveň mexické úřady zvýšili na 16 počet potvrzených úmrtí na tento nový virus. Počet lidí nakažených virem stoupl na 397. Zároveň se ale snížili celkový odhadovaný počet úmrtí na tuto nemoc na 101 z předcházejících 176 případů. 

Testy již zemřelých osob totiž ukázaly, že skonali z jiných příčiny. Vzorky 85 lidí se ještě zkoumají.

Virus je už v 16 zemích

Podle BBC rozšíření viru hlásí 16 zemí, z toho v pěti byl již potvrzen přenos z člověka na člověka. V USA bylo potvrzeno 141 případů nákazy a jedno úmrtí na nový virus. V Kanadě onemocnělo 35 lidí. Na Novém Zélandě 4 potvrzené případy.

V Evropě hlásí zatím nejvyšší počet nemocných Británie a Španělsko, v každé zemi po 13 případech onemocnění. V Německu byly potvrzeny čtyři případy, ve Francii dva.

Izrael a Kostarika hlásí obě po 2 případech onemocnění viru H1N1 a Holandsko, Švýcarsko, Rakousko, Dánsko, Hong Kong a Jižní Korea zaznamenali každý po jendom případu.

Mexiko mimo provoz

Česku se nemoc zatím vyhýbá, na Slovensku byla hospitalizována další osoba pro podezření z nákazy, pro niž WHO oficiálně zavedla nový název chřipka A(H1N1).

Mexiko, kde se nemoc objevila, je kvůli prasečí chřipce na pět dní "mimo provoz" a zprávy o počtu nemocných a zemřelých se liší. 

CNN uvedla, že podle pátečních informací WHO je celosvětově potvrzených 331 případů - což je oproti středečnímu číslu 147 a pátečnímu 257 poměrně výrazný nárůst. 

Světová zdravotnická organizace má kvůli ověřovacím procedurám většinou nižší čísla než jednotlivé země. Zatím také odmítla potvrdit přenos z člověka na člověka a uvedla, že není důvod zvyšovat pohotovost před pandemií z nynějšího pátého na nejvyšší šestý. Nicméně dodává, že situace se může kdykoli velmi rychle změnit.

WHO také oznámila, že první dávky účinného očkování proti novému viru budou k dispozici do půl roku. Běžně používaná očkování zatím prokázala jen malou účinnost.

Kromě Mexika je nejvíc potvrzených případů ve Spojených státech - podle BBC je to 141 případů a většina jich je v blízkosti mexické hranice. V Kanadě je to 35 případů onemocnění.

V Mexiku podle náměstka generálního ředitele WHO Keidžiho Fukudy nebylo oznámeno žádné nové úmrtí, na němž by nová chřipka měla podíl. V zemi bylo zatím podle něho potvrzeno 97 případů onemocnění; sama země jich ovšem hlásí podle AP tři stovky.

S WHO se nicméně shoduje, že se situace "zatím" stabilizuje, přestože se očekával "geometrický nebo exponenciální růst".

Mexiko kvůli obavám z dalšího šíření chřipky od 1. do 5. května pozastavilo činnost některých federálních úřadů a soukromých podniků; v provozu zůstaly jen nezbytné služby.

WHO pochválila Mexiko, jak se postavilo k prasečí chřipce. Hlavní mexický hygienik naopak Světovou zdravotnickou organizaci obviňuje, že situaci v jeho zemi podcenila.

Miguel Angel Lezana řekl, že Pan American Health Organization už 16. dubna hlásila WHO případy atypické chřipky; ale trvalo prý osm dní, než světová organizace ze Ženevy oznámila světu, že hrozí pandemie.

Foto: Reuters

Ministři zdravotnictví zemí Evropské unie sice označili ve čtvrtek nemoc za potenciální celosvětovou hrozbu, ale Unie nebude zavádět celoevropský zákaz cest do Mexika.

V Česku zatím nepotvrzeno

WHO nahradila novým pojmenováním nemoci její dosud běžně užívaný název prasečí chřipka, aby zabránila domněnkám, že prasata a vepřové maso znamenají v této souvislosti nějaké nebezpečí. Nový název je podle viru, který nemoc způsobuje.

Ředitel Světové organizace pro zdraví zvířat Bernard Vallat označil za naprosto neopodstatněné kvůli obavám z nemoci porážet vepře nebo vyřazovat vepřové z jídelníčku. Egypt přesto oznámil, že vybije všechny vepře v zemi, jak to naplánoval.

Foto: re

V Evropě už ve čtvrtek případy nákazy potvrdily Švýcarsko a Nizozemsko, další případy ohlásily Británie, kde je jich teď osm, a Španělsko, kde se jejich počet zvýšil na třináct. Mimo Evropu první případ potvrdilo také Peru, které pozastavilo lety z Mexika.

V České republice zatím žádný potvrzený případ hlášen není. Vyšetření kvůli obavám z nákazy vyhledalo v Česku zatím 35 lidí. U 14 z nich už vyšetření infekci vyloučilo, u dalších 21 se na definitivní výsledek vyšetření čeká. V žádném z dosud hlášených případů nešlo o přenos nákazy mezi lidmi.

Z celkového počtu vyšetřených osob byly podle hlášení krajských hygieniků k dnešní 14. hodině dvě osoby hospitalizovány v Ostravě. Nejnověji se přihlásili na Bulovce tři cestovatelé.

Odborníci, kteří mají zkušenosti s bojem proti epidemii SARS a ptačí chřipky v Asii, rizika vyplývající z nové chřipky sice nebanalizují, zatím ji ale považují za mírnější než ostatní zmíněné choroby.

Podle Masata Tašira, zaměstnance japonského národního ústavu infekčních chorob a člena krizového výboru WHO, není v případě nového viru A(H1N1) nutné postupovat stejně přísně jako v případě ptačí chřipky, ale je zapotřebí reagovat flexibilně.

 

Právě se děje

Další zprávy