V Havaně se po startu zřítilo letadlo, zemřelo 110 lidí. Vyšetřovatelé našli černou skřínku

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2018 0:03
V kubánské metropoli Havaně se v pátek krátce po startu z mezinárodního letiště Josého Martího zřítil letoun Boeing 737. Informovala o tom kubánská státní tisková agentura Prensa Latina. Letadlo mířilo do města Holguín na východě ostrova. Český konzul v Havaně potvrdil, že na palubě zříceného letadla nebyli žádní Češi, informovala o tom Česká televize.
V Havaně se po startu zřítilo letadlo, na palubě bylo přes sto lidí | Video: Reuters

Havana - Při havárii letadla na Kubě v pátek večer zahynulo 110 lidí. Nehodu přežily pouze tři osoby, které utrpěly vážná zranění, uvedla kubánská státní média s odvoláním na ministra dopravy Adela Yzquierda. Úřady přitom doposud hovořily o 107 mrtvých.

Ministr sdělil, že mezi mrtvými je 99 Kubánců a 11 cizinců. Havárii přežily pouze tři kubánské ženy, které se však nacházejí v kritickém stavu. Zahraniční oběti havárie zahrnují šest členů posádky z Mexika a tři turisty: jednoho Mexičana a dva turisty z Argentiny a dva cestující ze Západní Sahary, píše server BBC.

Český konzul v Havaně potvrdil, že na palubě zříceného letadla nebyli žádní Češi, informovala o tom Česká televize.

Vyšetřovatelé z trosek letadla vyprostili jednu z černých skřínek. Podle nich je v "dobrém stavu." Ministr vyjádřil naději, že brzy bude objevena také druhá černá skříňka. Příčiny nehody zatím nejsou známy, očití svědkové nicméně tvrdí, že letadlo před pádem na zem hořelo, píše BBC.

Mexická společnost Global Air, známá také pod názvem Aerolíneas Damojh, která havarovaný Boeing 737 vlastní, stroj pronajímala aeroliniím Cubana de Aviación. Podle ní posádku tvořili dva piloti, mechanik a tři letušky.

Podle kubánských médií se záchranářům podařilo z letounu vyprostit tři těžce zraněné ženy a jednoho muže. Všichni byli v kritickém stavu převezeni do nemocnice. Muž později zemřel.

Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel, který krátce po havárii navštívil místo neštěstí, řekl, že úřady provádějí identifikaci obětí a že vyšetřují příčiny nehody.

Letadlo mířilo do města Holguín na východě ostrova. Zřítilo se krátce po startu na maniokové plantáži nedaleko letištní plochy. Stroj podle záběrů kolujících na internetu vletěl do lesního porostu a utrpěl vážné škody.

Poslední velká nehoda civilního letadla se na Kubě odehrála v listopadu 2010. Při havárii stroje kubánské společnosti Aerocaribbean tehdy za špatného počasí zahynulo všech 68 cestujících, včetně 28 cizinců.

Na Kubě v sobotu kvůli páteční havárii začal dvoudenní státní smutek.

 

Právě se děje

Další zprávy