V Haagu soudí prvního člověka za ničení památek. Islamista z Mali přiznal vinu

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 22. 8. 2016 11:18
Ahmad Mahdí Faki přiznal, že se v létě 2012 podílel na ničení památek v malijském historickém skvostu Timbuktu, napsala agentura AFP. Radikál ze skupiny Ansar Dine, napojené na Al-Káidu, je prvním člověkem, který kvůli podobnému obvinění stanul před Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu. Ničení památek je považováno za jeden z válečných zločinů, a to podle haagské konvence z roku 1954.
Malijský radikál Ahmad Mahdí Faki.
Malijský radikál Ahmad Mahdí Faki. | Foto: Reuters

Haag (Nizozemsko)Malijský radikál Ahmad Mahdí Faki se u Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) v Haagu přiznal k úmyslnému ničení památek v Timbuktu.

Podle haagské konvence z roku 1954 je to považováno za válečný zločin. Fakimu hrozí až 30 let vězení.

Zpravodajský server BBC upozornil, že se jedná vůbec o první případ, kdy ICC někoho soudí kvůli ničení kulturního dědictví. Je to také poprvé, co před tribunálem stanul člen islamistického uskupení.

"Lituji, že musím říct, že všechno, co jsem dosud slyšel, je pravda a popisuje to skutečnost," řekl po přečtení obžaloby Faki. Následně oznámil, že přiznává vinu.

Ve své řeči před tribunálem Faki vyzval všechny muslimy, aby se nedopouštěli podobných činů, jaké spáchal on sám. "Nevedou k ničemu dobrému pro lidstvo," řekl.

Vzhledem k tomu, že se muž přiznal, se očekává rozhodnutí o výši trestu během jednoho týdne. Maximální možný trest je 30 let vězení, obžaloba však uvedla, že bude žádat rozsudek mezi devíti a 11 lety vězení.

Napojeni na Al-Káidu

Faki patří ke skupině Ansar Dine, která je napojena na severoafrickou odnož teroristické organizace Al-Káida. V roce 2012 takto skupina po obsazení města Timbuktu začala ničit svatyně a hrobky uctívaných mužů.

Podle obžaloby zlikvidovala devět mauzoleí a vstupní bránu do mešity. Většina zničených památek pocházela ze 14. století. Islamisté je bořili, protože je považovali za svatokrádežné.

Radikály vytlačili z Timbuktu v roce 2013 malijští a francouzští vojáci. Faki uprchl do Nigeru, jehož vláda ho ale předala justici, když na něj ICC vydal mezinárodní zatykač.

Timbuktu leží na staré saharské obchodní cestě a na vrcholu své slávy v 15. a 16. století bylo toto město centrem islámské kultury a vzdělanosti. Na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO je město od roku 1988 díky svým třem mešitám a 16 hřbitovům a mauzoleím.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy