V Haagu "odsoudili" prezidentku Filipín

Pavel Vondra
27. 3. 2007 19:01
Haag/Manila - Mezinárodní fórum právních expertů a bojovníků za lidská práva dospělo k závěru, že Gloria Macapagalová-Arroyová je přímo zodpovědná za pokračující politické vraždy v zemi.

Stálý tribunál národů (PPT) zasedal minulý týden v Haagu, kde sídlí řada mezinárodních justičních institucí. Na rozdíl od nich ale toto fórum nemá žádnou právní sílu. Svá zjištění přesto hodlá předložit Organizaci spojených národů a jejímu Mezinárodnímu soudnímu dvoru (ICJ).

Jak uvádí agentura Reuters, PPT je nezávislý orgán, který založila v roce 1979 v Itálii skupina právníků, spisovatelů a intelektuálů s cílem posuzovat stížnosti na porušování lidských práv, které předkládají buď samy oběti, nebo skupiny, které je zastupují.

"Naše rozhodnutí sice nemá právní závaznost, ale morálně závazné je," vyjádřil se předseda sedmičlenné poroty, katolický sociolog Francois Houtart z Belgie. On a jeho kolegové ve svém verdiktu poukázali mimo jiné na to, že perzekuce politické opozice na Filipínách ještě zesílila poté, co se Manila přidala na stranu Washingtonu ve válce proti terorismu.

Jako za Marcose

Řada mimosoudních poprav, kterými se tribunál zabýval, prý "byla spáchána s podporou a vědomím americké vlády" a naplňují proto skutkovou podstatu "zločinů proti lidskosti, se všemi důsledky pro dotyčné osoby, které za ně nesou odpovědnost".

Stálý tribunál národů vyslechl řadu svědků. Stanovisko vlády ale v Haagu nikdo neprezentoval
Stálý tribunál národů vyslechl řadu svědků. Stanovisko vlády ale v Haagu nikdo neprezentoval | Foto: PPT

Není to poprvé, co se PPT situací na Filipínách zabýval. V roce 1980 za podobné přečiny odsoudil tehdejšího filipínského diktátora Ferdinanda Marcose. Toho o šest let později svrhla nenásilná revoluce.

K Marcosovi přirovnávají prezidentku Arroyovou také její levicoví oponenti a skupiny na ochranu lidských práv. Podle největší z nich, organizace Karapatan, zahynulo na Filipínách od roku 2001, kdy se prezidentka ujala moci, už více než 800 jejích politických odpůrců.

Pachateli je podle nich v drtivé většině případů armáda, která zastrašuje či přímo likviduje radikální opozici pod záminkou boje proti komunistickým povstalcům, kteří proti vládě bojují už od roku 1969.

Prezidentka: Porušování lidských práv nesnesu

Sama Arroyová dnes rezolutně odmítla, že by na vlně politických vražd v zemi nesla jakoukoli zodpovědnost.

Prezidentka Arroyová: Jsme připraveni spolupracovat
Prezidentka Arroyová: Jsme připraveni spolupracovat | Foto: Reuters

"Filipíny jsou nejdemokratičtější zemí v regionu. Porušování lidských práv netoleruji," prohlásila prezidentka podle deníku Philippine Daily Inquirer na dnešní konferenci asijských vydavatelů v Manile.

"Jsme připraveni na tomto problému spolupracovat s legitimními spojenci v mezinárodním společenství, kteří jednají v dobré víře," dodala. Zároveň vyzvala komunistické povstalce, aby "složili zbraně a přestali se svým nesmyslným vražděním".

Prezidentka a armádní představitelé tvrdí, že na vysokém počtu politických vražd v zemi se podílejí sami komunisté, kteří prý provádějí čistky ve vlastních řadách. Levicová opozice to naprosto odmítá.

 

Právě se děje

Další zprávy