V Guatemale demonstrovaly tisíce lidí proti rozpočtu. Policie zasáhla slzným plynem

ČTK ČTK
22. 11. 2020 11:10
Tisíce lidí demonstrovaly v noci na neděli v guatemalské metropoli, část z nich hodila zápalné lahve do několika oken parlamentu. Proti nim zasáhla policie slzným plynem a hasiči záhy požár uhasili, informovala agentura AFP. Důvodem manifestace svolané předem přes sociální sítě bylo středeční schválení státního rozpočtu.
Demonstrace v Guatemale
Demonstrace v Guatemale | Foto: Reuters

Rozpočet podle kritiků pomůže elitám a podnikatelům, nikoli boji s chudobou v zemi, která se potýká s epidemií covidu-19 a následky dvou hurikánů. Už v pátek vyzval viceprezident země prezidenta, aby oba odstoupili.

Několik tisíc lidí manifestovalo v sobotu poklidně v guatemalské metropoli před sídlem vlády, ale před parlament dorazili radikálové, kteří prorazili jedny z dveří zákonodárného sboru. Jiní házeli zápalné lahve do oken parlamentu, další posprejovali zeď nápisem "zloději". Mnozí viní vládní činitele také z korupce. Poslanci v budově nebyli. Zmatek trval asi 10 minut, než policie zasáhla a dav slzným plynem rozehnala.

Prezident Alejandro Giammattei napadení parlamentu odsoudil a slíbil potrestat viníky. Na sociálních sítích napsal, že "lidé mají právo demonstrovat v rámci zákona", nelze však podle něj "dovolit, aby se ničil veřejný či soukromý majetek". Podle agentury AP také řekl, že jedná s různými skupinami o možných změnách přijatého rozpočtu.

Demonstrace se konala den poté, co guatemalský viceprezident Guillermo Castillo navrhl prezidentovi, aby oba odstoupili "pro dobro země". Castillo řekl, že nesouhlasí s mnoha kroky vlády. Castillovy spory s prezidentem, který je stejně jako viceprezident v úřadu od letošního ledna, se dostaly na veřejnost už v květnu, kdy se týkaly opatření proti šíření koronaviru. Kvůli nim kritizovala prezidenta i opozice a veřejnost, podle níž vláda nedostatečně podpořila skupiny zasažené karanténními omezeními.

Guatemalský rozpočet na příští rok, který poslanci schválili ve středu, kritizoval i tamní ombudsman Jordán Rodas. I on doporučil prezidentovi, aby spolu s viceprezidentem podali demisi.

Guatemala, která má asi 17 milionů obyvatel, se potýká s epidemií covidu-19, ale nyní také s následky dvou silných hurikánů, které tento měsíc postihly Střední Ameriku. První z nich, hurikán Éta, si jen v Guatemale vyžádal pět desítek obětí. Záplavy zničily řadu obydlí a poničily tamní infrastrukturu.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy