V Gaze se lidem žije nejhůř za posledních 40 let

mih
6. 3. 2008 16:26
Humanitární organizace kritizují Izrael

Gaza - V Gaze se lidem žije nejhůře za posledních 40 let, tedy od začátku okupace Izraelem v roce 1967. Informovaly o tom významné humanitární organizace, včetně například Amnesty International.

Kritizují izraelskou blokádu Gazy. Podle nich blokáda přispěla k nárůstu chudoby, nezaměstnanosti, zhoršení zdravotní péče a školství.

Organizace označily blokádu za kolektivní trest pro všechny obyvatele Gazy.

Izrael začal s blokádou v půli ledna kvůli raketovým útokům extremistů z Gazy. Chce tím donutit vládnoucí hnutí v Gaze Hamas, aby útoky zastavilo. Izrael uzavřel hraniční přechody a omezil tím zásobování oblasti, zejména potravinami a benzínem.

Čtěte také: Izrael uzavřel Gazu, bombardoval ministerstvo vnitra

Milion lidí potřebuje zahraniční pomoc

Podle humanitárních organizací přitom zablokování hranic nepřispělo k vyšší bezpečnosti. Desetitisíce lidí navíc ztratily práci a více než milion jich je závislých na humanitární pomoci zvenčí.

Organizace také vyzvaly k okamžitému uvolnění blokády. "Pokud blokáda hned neskončí, nebude možné dostat Gazu zpět z pokraje katastrofy a naděje na mír v regionu budou pohřbeny," řekl Geoffrey Dennis z organizace Care International UK.

Izraelští politici oznámili, že jsou v právu, protože se snaží zajistit svému státu bezpečnost.

K dalšímu vyhrocení situace došlo po nedávném útoku Izraele, který byl podle Tel Avivu namířen proti ozbrojencům střílejícím rakety. Zabito bylo zhruba sto lidí, a to včetně civilistů. Palestinci kvůli tomu zastavili jednání o míru.

Čtěte také: Izrael se stáhl z Gazy, nechal za sebou 100 mrtvých

Přinutit k dalšímu setkání se politiky z obou stran nyní snaží americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

 

Právě se děje

Další zprávy