Izrael začal stahovat jednotky z Gazy. Operace ale nekončí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
2. 8. 2014 23:55
Původně třídenní příměří mezi Izraelem a hnutím Hamas se zhroutilo necelé dvě hodiny od jeho zahájení.
Příměří v Gaze mělo původně platit 72 hodin.
Příměří v Gaze mělo původně platit 72 hodin. | Foto: Reuters

Gaza - Izrael v sobotu stáhl část svých pozemních jednotek z palestinského Pásma Gazy. Uvedly to agentury s odvoláním na zprávu dvou izraelských televizí a rozhlasu. Podle izraelských médií byly některé jednotky staženy z obytných oblastí v Pásmu, hranice do Izraele ale ještě nepřekročily.

Armádní mluvčí ji podle agentury Reuters odmítl komentovat, potvrdil ale, že armáda je blízko hlavního cíle své ofenzivy, jímž je zničení sítě tunelů prokopaných radikálním hnutím Hamas na izraelské území. Izraelská média uvedla, že armáda by mohla úplné zničení tunelů Hamasu oznámit do 24 hodin.

I poté, co armáda dokončí svůj hlavní úkol, je ale Izrael připraven pokračovat v boji proti palestinským radikálům v Pásmu Gazy, a to "tak dlouho, dokud bude zapotřebí a s použitím veškeré nutné síly", řekl premiér Benjamin Netanjahu na večerní tiskové konferenci v Tel Avivu.

"Po dokončení operace proti tunelům budou izraelské ozbrojené síly dál pokračovat a jednat v souladu s našimi bezpečnostními potřebami a pouze v souladu s našimi obrannými potřebami, dokud nedosáhneme svého cíle obnovit bezpečnost pro vás, izraelští občané," citovala agentura Reuters z Netanjahuova prohlášení. Hamas pak varoval před odpalováním dalších raket na Izrael s tím, že by hnutí za to zaplatilo "nesnesitelnou cenu".

Netanjahu zároveň ujistil, že Izrael udělá "všechno, co je v lidských silách, aby dostal své pohřešované vojáky domů". Rodiče vojáka Hadara Goldina, který zmizel v pátek při útoku palestinských radikálů a předpokládá se, že ho unesli bojovníci Hamasu, uspořádali dnes večer v Tel Avivu tiskovou konferenci. Vyzvali na ní Izrael, aby své jednotky nestáhl domů bez jejich syna a neponechal ho "jeho osudu".

Další desítky obětí v sobotu

V rámci ofenzivy zahájené 8. července izraelská armáda už přes tři týdny zasahuje proti pokračujícím raketovým útokům radikálů z Pásma Gazy. Podle palestinských záchranářů zahynulo během ofenzivy už více než 1650 Palestinců, většinou civilistů, a dalších zhruba 8900 bylo zraněno. Izrael během nynějších bojů přišel o 63 vojáků a dalších více než 400 jich bylo zraněno. Palestinské rakety také zabily tři izraelské civilisty.

Dalších pět desítek lidí přišlo o život v sobotu při izraelských leteckých úderech ve městě Rafáh a na jiných místech v Pásmu Gazy. Právě nedaleko Rafáhu v pátek zmizel izraelský voják. Podle Izraele padl do rukou palestinského Hamasu.

Ozbrojené křídlo tohoto radikálního hnutí dnes ale uvedlo, že nemá žádné informace o tom, kde by se voják mohl nacházet. Třiadvacetiletý muž prý mohl být zabit při útoku ze zálohy. Izraelská armáda dnes také povolila tisícům obyvatel města Bajt Lahíja na severu Pásma Gazy, aby se vrátili do svých domovů.

Americký prezident Barack Obama vyzval Hamas k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění údajně uneseného vojáka. Už dříve požádal ministr zahraničí John Kerry Turecko a Katar, aby využily svého vlivu na Hamas a vyjednaly propuštění Izraelce. V pátek americký Kongres schválil finanční podporu izraelského protiraketového systému Iron Dome, a to ve výši 225 milionů dolarů (asi 4,6 miliardy korun).

Egypt: Neztrácejme čas

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v sobotu prohlásil, že návrh příměří, který přednesla jeho země, je jedinou reálnou šancí, jak zastavit izraelsko-palestinský konflikt v Pásmu Gazy.

"Pokud budeme ztrácet čas, situace se jen zkomplikuje," řekl Sísí. Egyptský návrh příměří z minulého týdne radikální palestinské hnutí Hamas odmítlo.

I přesto by v sobotu měla do Káhiry dorazit palestinská delegace složená z členů Organizace pro osvobození Palestiny a exilových členů Hamasu, která chce o příměří jednat. Zástupci Hamasu z Pásma Gazy se jednání neúčastní.

Kvůli údajnému únosu svého vojáka své zástupce do Egypta nevyšle ani Izrael. Ten po skončení jednání bezpečnostního kabinetu prohlásil, že spíše než jednání o příměří připadá v úvahu jednostranné ukončení operace a stažení izraelských vojsk z Pásma Gazy.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ve věku 90 let zemřel britský herec Sean Connery. Informovala o tom stanice BBC. Kromě jiného byl Connery jedním z představitelů Jamese Bonda

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu. Stráže ho přemohly a předaly prokurátorovi, který vznese případně obvinění. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se strážcům zdálo, že muž není v "normálním stavu".

Jde o občana Saúdské Arábie a mluvčí úřadů v provincii Mekka řekl, že se incident stal ve 22:30 v pátek místního času (20:30 SEČ). Auto najelo do brány na jižním nádvoří mešity vysokou rychlostí, ale nikdo nebyl zraněn.

Saúdská Arábie letos kvůli koronaviru omezila provoz v mešitách a modlení ve Velké mešitě povolila až na začátku října. Každý den tam může provádět rituály takzvané malé pouti, umry, 15 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy