Vědci zaznamenali "neviditelný omikron". Další verze koronaviru se šíří velmi rychle

Helena Truchlá Helena Truchlá
25. 1. 2022 20:39
Přezdívá se mu "mladší bratříček omikronu" a zodpovídá už za většinu nejnovějších nákaz koronavirem v Dánsku, Švédsku nebo Indii. Rychle se šíří i jinde v Evropě a po světě. Jeho oficiální označení je BA.2, zatímco první verze omikronu, která nyní převládá i v Česku, se jmenuje BA.1. To naznačuje, že jsou si oba viry podobné. Některé rozdíly přesto vědce znepokojují.
Laboratoř v dánském Aalborgu - ilustrační foto.
Laboratoř v dánském Aalborgu - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Této nové verzi koronavirové varianty omikron se také někdy přezdívá "neviditelná". Důvodem je fakt, že jí chybí jedna typická mutace na povrchu viru, která je dobře patrná i při testování PCR metodou.

Neznamená to, že by tyto testy virus nedokázaly odhalit. Nemusí ale poznat, o kterou verzi jde. Jenže právě na základě této informace úřady získávají přehled o tom, jak moc se nová verze viru šíří a co mezi lidmi způsobuje. V případě BA.2 je tak potřeba použít složitější a zdlouhavější laboratorní metodu, takzvané sekvenování.

Jedním z evropských premiantů v sekvenování je Dánsko. Zdejší úřady varují, že rozdíly mezi původním omikronem a jeho novým příbuzným jsou podstatné, což by mohlo znamenat i odlišné chování viru v lidském organismu.

Tady nabízí analýza z Dánska důvod k optimismu: zatím nejsou známky toho, že by verze BA.2 způsobovala těžší průběh onemocnění. Hospitalizaci nejspíš dokážou účinně bránit dostupné a nyní používané koronavirové vakcíny. 

Mírnější průběh nemoci covid-19 po nákaze omikronem vyvolal v posledních týdnech naději, že dvouletá pandemie začne s rozšířením této varianty postupně slábnout. Některé země proto uvolňují opatření. Například ve Francii ale čísla opět rostou. Za poslední týden země hlásí průměrně přes 300 tisíc nově nakažených denně.

Podle Antoina Flahaulta, epidemiologa a ředitele Institutu globálního zdraví na univerzitě v Ženevě, může být příčinou i neviditelný omikron. "Zřejmě může za to, že epidemie v Dánsku pokračuje," uvedl pro list La Depeche du Midi. Aktuální situaci přirovnává k polovině loňského prosince. "Tehdy jsme si mysleli, že jsme dosáhli vrcholu epidemie, ale varianta omikron šíření viru urychlila. Nová varianta může nákazy nastartovat znovu," míní Flahault. 

Co způsobuje rychlé šíření BA.2, vědci zatím s jistotou nezjistili. Jedním z možných vysvětlení je, že je tato verze ještě nakažlivější. "(Nebo) je odolnější vůči imunitě v populaci. Zatím nevíme," uvedl pro televizní stanici TV 2 Anders Fomsgaard z dánského Státního serologického institutu (SSI).

Podle něj by se tak mohlo stát, že "mladšího bratříčka" omikronu chytnou i lidé, kteří se nakazili velmi nedávno. "Ale nejsme tak nervózní, protože navzdory rychlému šíření počet hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče klesá," dodává Fomsgaard.

BA.2 se zatím šíří hlavně ve Skandinávii, Indii nebo Singapuru, ale zaznamenaly ho i americké laboratoře. Celkem čtyři stovky případů verze BA.2 odhalila v prvních deseti lednových dnech také Velká Británie, kde v posledních týdnech epidemie zpomalovala. Zdejší úřady zatím novou verzi viru sledují.

"Nepřekvapilo by mě, kdyby BA.2 v nadcházejících měsících postupně nahradila (omikron)," uvedl pro list Independent virolog Tom Peacock z britské Imperial College London. Podle něj ale není namístě očekávat, že by nová verze průběh epidemie proměnila tak zásadně, jako se to stalo v závěru loňského roku. Tehdy omikron vystřídal méně nakažlivou variantu delta, která ale naopak způsobuje závažnější průběh onemocnění. Na rozdíl od Fomsgaarda britský virolog věří, že prodělání původního omikronu lidem poskytne "ucházející" ochranu i před novou verzí.

Koronavirus SARS-CoV-2 mutuje prakticky neustále, stejně jako ostatní viry. Je proto nutné počítat s tím, že nové verze se budou objevovat průběžně, shodují se odborníci.

Prvních 173 případů BA.2 předběžně odhalily také laboratoře v Česku, sekvenování definitivně potvrdilo jeden případ na Ostravsku. "Ačkoli varianta BA.2 přitahuje pozornost odborné i laické veřejnosti, klinická praxe zatím v zasažených zemích nehlásí změny v průběhu onemocnění nebo v počtech hospitalizovaných," uvedla ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

Video: "Je tu světlo na konci tunelu". Jak se vědci a politici mýlili v pandemických předpovědích

Jak známé osobnosti předpovídaly konec pandemie? | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy