V Evropě padl trest smrti. Za vraždu 15 lidí v metru

Zahraničí Zahraničí
30. 11. 2011 15:30
Běloruský soud vynesl trest navzdory nejasnostem při vyšetřování
Proces začal v polovině září. Provází ho ale řada nejasností.
Proces začal v polovině září. Provází ho ale řada nejasností. | Foto: Reuters

Minsk - Běloruský soud odsoudil k smrti dvojici mužů, jež vinil z atentátu v minském metru.

"Představují mimořádné nebezpečí pro společnost a je třeba jim udělit nejvyšší trest," citovala agentura AFP zdůvodnění rozsudku. Pětadvacetiletí Dzmitryj Kanavalav a Uladzislav Kavaljov budou popraveni střelou do týla.

Exploze ve stanici Okťabrskaja si 11. dubna vyžádala 15 mrtvých a přes 300 zraněných, připomněla agentura Reuters.

Muži si trhavinu údajně vyrobili sami ve sklepní laboratoři v panelovém domě, kde žili. Do Minsku se přestěhovali teprve několik měsíců před atentátem.

Kromě útoku v metru jim žaloba dávala za vinu i výbuchy ve Vitebsku v roce 2005 a v Minsku v roce 2008. Tyto akce si nevyžádaly žádné oběti na životech, desítky lidí při nich ale utrpěly zranění.

Žádost o milost Lukašenko nevyslyšel

Ostře sledovaný proces začal v polovině září, pouhých pět měsíců od útoku. I proto ho od začátku provázejí nejasnosti, spekulace a spiklenecké teorie. Podle jedné z nich stojí za krvavým masakrem tajná služba KGB.

Nepopravujte je, žádala prezidenta Ljuba Kavaljovová, matka jednoho z odsouzených. Neuspěla
Nepopravujte je, žádala prezidenta Ljuba Kavaljovová, matka jednoho z odsouzených. Neuspěla | Foto: Reuters

Nedůvěru vzbudila především rychlost, s jakou vyšetřovatelé případ objasnili. Chybí navíc jasný motiv, byť žalobce v soudní síni tvrdil, že se muži během výslechu přihlásili k opozici a svým činem chtěli dosáhnout změny režimu.

Proti hrozbě nejvyššího trestu se vzedmula ještě před vynesením rozsudku vlna odporu. Petici proti vynesení absolutního trestu podepsaly tisíce lidí, matka jednoho z údajných teroristů žádala o milost prezidenta Alexandra Lukašenka. Marně.

Nepomohl ani apel běloruských ochránců lidských práv, kteří se před několika dny rovněž postavili proti tomu, aby muži dostali trest smrti. Připomněli, že běloruská ústava a různé mezinárodní úmluvy, ke kterým se tato země připojila, zaručují občanům "přirozené právo na život".

 

Právě se děje

Další zprávy