Lídři zemí unie se na dalších uprchlických kvótách neshodli. Babiš je v Bruselu odmítl

Ondřej Houska Ondřej Houska
Aktualizováno 15. 12. 2017 6:15
Premiéři či prezidenti států EU se na summitu v Bruselu ohledně migrace neshodli. Už v říjnu se domluvili, že by reformu azylového systému, která obsahuje i návrh na kvóty, měli schválit jednomyslně. To znamená, že by Česko mohlo proti kvótám uplatnit veto. Tato dohoda ale není právně závazná a může se změnit.
Andrej Babiš při setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v Bruselu.
Andrej Babiš při setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v Bruselu. | Foto: Reuters

Brusel (od našeho zpravodaje) - Země Evropské unie se zatím nedokážou dohodnout, jestli by měly platit nové kvóty na přijímání uprchlíků. Premiéři či prezidenti států EU se na summitu v Bruselu ohledně migrace neshodli. Český premiér Andrej Babiš (ANO) v souladu s postojem předchozí vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) povinné kvóty odmítá.

Podle Babiše, který byl na evropském summitu poprvé, byla debata "bouřlivá". Řada jeho kolegů, kteří mají za sebou víc schůzek, ale mluvila o tom, že atmosféra v sále nevybočovala z normálu.

Nové povinné kvóty navrhla Evropská komise. Měly by platit pouze v případě, že by některou zemi zasáhla mimořádně silná migrační vlna. Návrh začne platit, jen pokud ho podpoří členské země EU a europoslanci.

"Čeká nás ještě hodně práce," upozornila německá kancléřka Angela Merkelová na to, že se názory zemí EU na kvóty stále zásadně liší. Lídři států unie na tomto summitu neměli dosáhnout dohody, ale vyměnit si názory.

Premiéři či prezidenti se už v říjnu domluvili, že by reformu azylového systému, která obsahuje i návrh na kvóty, měli schválit jednomyslně. To znamená, že by Česko mohlo proti kvótám uplatnit veto. Tato dohoda ale není právně závazná a může se změnit. "Pokud se státům nepodaří dosáhnout konsenzu, není vyloučené, že dojde na hlasování," upozornil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Babiš připustil, že Česko je momentálně ve svém odporu proti kvótám v menšině. Chce proto ostatní země přesvědčit, aby změnily názor. "Musíme na tom popracovat, snažit se bilaterálně vyjednávat," řekl premiér. Je si prý jistý, že se mu to podaří a že k dalšímu přehlasování Česka nedojde.

Česko před dvěma lety nedokázalo sehnat dostatečnou podporu a ostatní státy ho ohledně kvót přehlasovaly. Platnost těchto kvót skončila letos, Česko mělo na jejich základě přijmout zhruba 2500 uprchlíků. Jedná se o lidi, kteří mají skutečně nárok na azyl, nikoliv o ekonomické migranty.

Česko ale přijalo jen 12 uprchlíků a oznámilo, že už žádné další nevezme. Evropská komise kvůli tomu na Česko, a taky na Polsko a Maďarsko, podala žalobu kvůli nedodržování platného práva.

 

Právě se děje

Další zprávy