V Etiopii vypukly rozsáhlé protivládní protesty, policie nemá situaci pod kontrolou

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2016 20:29
V Etiopii vypukly další protivládní protesty. Ve státě Oromija demonstranti blokují ulice, zapalují automobily i vládní budovy. Policisté se snaží lidi rozehnat slzným plynem a ostrou střelbou. Police potvrdila, že se i na dalších místech v regionu odehrávají protesty, které označila za rozsáhlé. "Cesty jsou zablokované, hoří vládní budovy a automobily. Policie se to snaží ukončit," řekl zástupce policejních jednotek.
Nepokoje v Etiopii
Nepokoje v Etiopii | Foto: Reuters

Addis Abeba - V Etiopii vypukly na několika místech další nepokoje, v ulicích měst jsou slyšet výstřely. Demonstranti ve státě Oromija blokují ulice, zapalují automobily i vládní budovy, řekl podle agentury Reuters představitel tamní policie. Už v neděli během protivládních protestů, které policisté rozháněli slzným plynem a ostrou střelbou, zemřelo ve stejném státě přes 50 lidí.

Davy demonstrantů v pondělí v reakci na nedělní události obsadily ulice ve městech Ambo, Guder a Bule Hora. "Jsou slyšet výstřely. Všechno je zavřené - v Ambu se všechno zastavilo," cituje Reuters jednoho ze studentů tamní univerzity.

Police potvrdila, že se na několika místech v regionu odehrávají protesty, které označila za rozsáhlé. "Cesty jsou zablokované, hoří vládní budovy a automobily. Policie se to snaží ukončit," řekl zástupce policejních jednotek.

Podle opozice je na 150 obětí

Při nedělních protivládních protestech ve městě Bishoftu, které leží asi 40 kilometrů jižně od Addis Abeby, zemřelo podle etiopských úřadů 55 lidí, dalších zhruba 100 jich bylo zraněno. Vláda kvůli tomu vyhlásila třídenní smutek.

Opozice tvrdí, že obětí bylo 150. Jeden z předáků opozičních sil Merera Gudina uvedl, že některé z obětí zastřelili policisté, kteří několikatisícový dav rozháněli ostrou municí a slzným plynem. Vláda toto tvrzení odmítá. Vláda v neděli uvedla, že ti, kteří nesou odpovědnost za ztráty na životech, budou souzeni.

Etiopský stát Oromija je dějištěm protivládních protestů už dva roky. Častým důvodem protestů bývají spory o půdu a etnicky motivované stížnosti. V poslední době však lidé stále častěji kritizují vedení země, například za omezování svobody projevu. Podle vlády za těmito akcemi stojí místní rebelové a zahraniční oponenti.

 

Právě se děje

Další zprávy