V Estonsku začalo největší cvičení armád NATO v dějinách země. Důvodem je rostoucí hrozba Ruska

ČTK ČTK
8. 5. 2017 11:40
V Estonsku začalo vojenské cvičení NATO, dosud největší v dějinách tohoto státu. Do manévrů nazvaných Spring Storm (Jarní zteč) se zapojilo 9000 vojáků z pobaltských států a dalších deseti zemí aliance. Obdobná vojenská cvičení se v Estonsku konají už 15 let, to nynější je ale nejrozsáhlejší. Jejich cílem je prověřit součinnost pozemních sil s ostatními armádními složkami a spojeneckými útvary. Do manévrů se zapojí i vzdušné a námořní síly. Do Estonska, stejně jako do Litvy, Lotyšska a Polska, se přemístily čtyři alianční prapory, které mají posílit obranu východního křídla aliance před rostoucí hrozbou Ruska. V Estonsku tvoří hlavní část spojeneckých sil příslušníci britské armády.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 24 minutami

Do Afghánistánu se přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a dalších zemí do Afghánistánu. Novinářům to ve středu řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu, jenž zároveň uvedl, že Rusko poskytne Tádžikistánu vojenskou pomoc, pokud bude země kvůli dění v sousedním Afghánistánu ohrožena.

"Samozřejmě doufáme, že v Afghánistánu dojde k nějakému konsensu a smíření mezi etniky. Zároveň však vidíme, jak se tam aktivně přemísťují (…) z různých regionů, včetně Sýrie či Libye jednotky Islámského státu," prohlásil Šojgu.

Radikální islamistické hnutí Tálibán zahájilo v květnu - tedy v době, kdy začala mezinárodní koalice stahovat ze země své zbývající vojáky - masivní ofenzivu proti vládním silám. Obsadilo od té doby rozsáhlá venkovská území a klíčové hraniční přechody se sousedními zeměmi. Tvrdí, že má pod svou kontrolou 90 procent hranic země, což vláda v Kábulu popírá.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Smartwings v říjnu obnoví leteckou linku do Dubaje

Tuzemská letecká skupina Smartwings obnoví od 20. října přímé spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linku bude během zimního letového řádu provozovat každý den. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Smartwings v současnosti nabízí letecká spojení z Prahy do téměř 60 destinací. Dopravce očekává, že jen v červenci z a do Prahy přepraví na svých letech přes 280 000 cestujících a dalších téměř 100 000 cestujících na letech v rámci destinací Brna a Ostravy.

"Zaznamenáváme zvýšenou poptávku po našich službách, a proto nadále pokračujeme v obnově sítě linek. Spojené arabské emiráty a zejména Dubaj patří k velmi oblíbeným destinacím. Smartwings nabízí velmi atraktivní časy odletů z Prahy i z Dubaje, které ocení nejen cestující, pro které je Dubaj cílovou destinací, ale také ti, kteří letiště v Dubaji využívají jako svůj přestupní bod pro svoji cestu do Asie, Afriky či Austrálie," uvedl obchodní ředitel Peter Šujan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy