V Estonsku začalo největší cvičení armád NATO v dějinách země. Důvodem je rostoucí hrozba Ruska

ČTK ČTK
8. 5. 2017 11:40
V Estonsku začalo vojenské cvičení NATO, dosud největší v dějinách tohoto státu. Do manévrů nazvaných Spring Storm (Jarní zteč) se zapojilo 9000 vojáků z pobaltských států a dalších deseti zemí aliance. Obdobná vojenská cvičení se v Estonsku konají už 15 let, to nynější je ale nejrozsáhlejší. Jejich cílem je prověřit součinnost pozemních sil s ostatními armádními složkami a spojeneckými útvary. Do manévrů se zapojí i vzdušné a námořní síly. Do Estonska, stejně jako do Litvy, Lotyšska a Polska, se přemístily čtyři alianční prapory, které mají posílit obranu východního křídla aliance před rostoucí hrozbou Ruska. V Estonsku tvoří hlavní část spojeneckých sil příslušníci britské armády.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy