reklama
 
 

V Egyptě začali bourat ústředí bývalé Mubarakovy strany

31. 5. 2015 21:10
Organizace na ochranu lidských práv a příbuzní architekta budovy s její demolicí nesouhlasili a bojovali proti ní.

Káhira - Egyptští dělníci v neděli za pomoci sbíječek a buldozerů zahájili demolici budovy, kde měla ústředí později rozpuštěná strana bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Informují o tom zahraniční média. Několikapatrová budova se nachází nedaleko káhirského náměstí Tahrír, které se stalo symbolem protestů proti Mubarakovi. Během povstání proti němu byla budova před čtyřmi lety zapálena.

O osudu více než 50 let staré nemovitosti, která sousedí s Egyptským muzeem a je z ní výhled na řeku Nil, se dohadovalo několik egyptských vlád. V budově měl nejdříve kanceláře káhirský magistrát, později se do ní nastěhovala Mubarakova Národní demokratická strana (NDP).

Organizace na ochranu lidských práv a příbuzní architekta budovy s její demolicí nesouhlasili a bojovali proti ní. Podle architektova vnuka vláda dům v polovině minulého desetiletí zařadila mezi památky jako jednu z prvních ukázek spojení arabských architektonických stylů se secesí.

"Existuje hodně různých faktorů, které z této budovy činí symbolické místo, jež je třeba zachovat," řekl Mahmúd Rijád, který je sám architektem. "Je to jedna z nejvíce studovaných panarabských moderních budov. Stála u zrodu nové vlny egyptských architektů, kteří se pokoušeli o vytvoření nové identity," dodal Rijád, který podle agentury AP sbírá podpisy pod petici proti demolici.

Pro demonstranty byla budova ohořelým mementem revolty proti 29 letům Mubarakovy vlády. Ústředí NDP začalo hořet v lednu 2011, kdy demonstranti zdolali pořádkové síly a zmocnili se náměstí Tahrír. V dubnu téhož roku nejvyšší správní soud NDP rozpustil. Budova se od té doby opravy nedočkala. Letos v dubnu schválila současná egyptská vláda její demolici a uvedla, že pozemek připadne Egyptskému muzeu.

Demoliční četa začala strhávat i nedaleký administrativní blok, který byl kdysi centrem státního byrokratického aparátu.

Egyptský soud poslal na začátku května Mubaraka na tři roky do vězení za zneužití státních peněz. Exprezident odstoupil už v roce 2011 a od téhož roku je ve vazbě. Kvůli zdravotním problémům zůstává ve vojenské nemocnici.

autor: ČTK | 31. 5. 2015 21:10

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama