V Egyptě začali bourat ústředí bývalé Mubarakovy strany

ČTK ČTK
31. 5. 2015 21:10
Organizace na ochranu lidských práv a příbuzní architekta budovy s její demolicí nesouhlasili a bojovali proti ní.
Demolice bývalého sídla strany prezidenta Mubaraka v Káhiře.
Demolice bývalého sídla strany prezidenta Mubaraka v Káhiře. | Foto: ČTK

Káhira - Egyptští dělníci v neděli za pomoci sbíječek a buldozerů zahájili demolici budovy, kde měla ústředí později rozpuštěná strana bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Informují o tom zahraniční média. Několikapatrová budova se nachází nedaleko káhirského náměstí Tahrír, které se stalo symbolem protestů proti Mubarakovi. Během povstání proti němu byla budova před čtyřmi lety zapálena.

O osudu více než 50 let staré nemovitosti, která sousedí s Egyptským muzeem a je z ní výhled na řeku Nil, se dohadovalo několik egyptských vlád. V budově měl nejdříve kanceláře káhirský magistrát, později se do ní nastěhovala Mubarakova Národní demokratická strana (NDP).

Organizace na ochranu lidských práv a příbuzní architekta budovy s její demolicí nesouhlasili a bojovali proti ní. Podle architektova vnuka vláda dům v polovině minulého desetiletí zařadila mezi památky jako jednu z prvních ukázek spojení arabských architektonických stylů se secesí.

"Existuje hodně různých faktorů, které z této budovy činí symbolické místo, jež je třeba zachovat," řekl Mahmúd Rijád, který je sám architektem. "Je to jedna z nejvíce studovaných panarabských moderních budov. Stála u zrodu nové vlny egyptských architektů, kteří se pokoušeli o vytvoření nové identity," dodal Rijád, který podle agentury AP sbírá podpisy pod petici proti demolici.

Pro demonstranty byla budova ohořelým mementem revolty proti 29 letům Mubarakovy vlády. Ústředí NDP začalo hořet v lednu 2011, kdy demonstranti zdolali pořádkové síly a zmocnili se náměstí Tahrír. V dubnu téhož roku nejvyšší správní soud NDP rozpustil. Budova se od té doby opravy nedočkala. Letos v dubnu schválila současná egyptská vláda její demolici a uvedla, že pozemek připadne Egyptskému muzeu.

Demoliční četa začala strhávat i nedaleký administrativní blok, který byl kdysi centrem státního byrokratického aparátu.

Egyptský soud poslal na začátku května Mubaraka na tři roky do vězení za zneužití státních peněz. Exprezident odstoupil už v roce 2011 a od téhož roku je ve vazbě. Kvůli zdravotním problémům zůstává ve vojenské nemocnici.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy