Mimořádná zpráva

V Egyptě se objevili ruští vojáci, operují nedaleko hranic s Libyí, píše Reuters

Zahraničí Zahraničí
14. 3. 2017 17:18
Podle agentury Reuters operuje na egyptském území nedaleko libyjských hranic 22 ruských vojáků. Zprávu však oficiální úřady v Moskvě ani v Káhiře nepotvrdily. Panují ale obavy, že se Rusko snaží podpořit generála Chalífu Haftara. Ten stojí proti oficiální vládě v Tripolisu, kterou podporuje OSN. Rusko by tak mohlo podle některých médií navázat na mocenské postavení, které měl tehdejší Sovětský svaz za vlády Muammara Kaddáfího.
Libyjský generál Chalífa Haftar.
Libyjský generál Chalífa Haftar. | Foto: Reuters

Káhira - Na egyptské letecké základně nedaleko hranic s Libyí se objevili ruští vojáci. S odvoláním na americké a egyptské diplomatické zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters.

Ruské speciální jednotky a drony operují asi 100 kilometrů od libyjských hranic. Podle egyptských bezpečnostních zdrojů se jedná o 22 vojáků.

Rusko už na začátku února využilo v této africké zemi jinou základnu, která je o něco východněji u egyptského města Marsa Matrúh. Bližší informace ale agentura Reuters neuvádí.

Případné zapojení Moskvy do libyjských záležitostí vzbuzuje obavy, protože může jít o ruskou snahu podpořit generála Chalífu Haftara. Ten stojí proti oficiální vládě v Tripolisu, kterou podporuje OSN. Ruští diplomaté se už ale navzdory tomu setkali s oběma stranami.

Rusko nicméně o působení svých vojáků v Egyptě mlčí a Káhira tvrzení odmítá, napsala agentura Reuters. "Na egyptské půdě se nevyskytuje žádný voják z cizí země. Je to otázka suverenity," nechal se slyšet mluvčí egyptské armády Tamer al-Rifai.

Že by libyjská armáda generála Haftara obdržela ruskou či jakoukoliv zahraniční pomoc, odmítl i libyjský velitel základny v Benghází.

Jde o Islámský stát?

V posledních dvou letech vyslalo své jednotky do Libye hned několik západních zemí včetně USA. Důvodem byl boj proti teroristické organizaci Islámský stát.

Vrchní velitel amerických jednotek, generál Thomas Waldhauser, minulý týden před americkým Senátem prohlásil, že se Moskva snaží uplatnit svůj vliv v Libyi nehledě na to, kdo je zrovna u moci.

Podle některých médií se Rusové snaží navázat na pozici, kterou měl v zemi bohaté na ropu Sovětský svaz za dob tehdejšího vůdce Muammara Kaddáfího. Rusko se proti tomu ale ohradilo a opakuje, že jeho primárním cílem je boj proti radikálním islamistům.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 minutami

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 74,8 miliard korun, o 4,4 procent více než před rokem

Český pojistný trh v letošním prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 74,76 miliardy korun, což je meziročně o 4,4 procenta více. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. V roce 2020 trh vzrostl o 3,7 procenta na 141,2 miliardy korun.

"Ve srovnání s 3,8procentním růstem zaznamenaným za stejné období minulého roku se jedná o vystupňování tempa růstu trhu. Tento výsledek ovlivňuje vývoj v jak v životním, tak neživotním pojištění," uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.

Počet nově uzavíraných smluv životního pojištění meziročně významně narůstá zejména z důvodu nízké srovnávací základny roku 2020, kdy sjednávání smluv bylo výrazně omezeno i v souvislosti s obdobím pandemie covid-19. Meziročně se počet nově uzavřených smluv životního pojištění zvýšil o 7,8 procenta. Celkem se během prvního pololetí 2021 uzavřelo 226 000 smluv. Z toho připadá téměř 219 000 na běžně placené smlouvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy