reklama
 
 

V Egyptě se objevili ruští vojáci, operují nedaleko hranic s Libyí, píše Reuters

14. 3. 2017 17:18
Podle agentury Reuters operuje na egyptském území nedaleko libyjských hranic 22 ruských vojáků. Zprávu však oficiální úřady v Moskvě ani v Káhiře nepotvrdily. Panují ale obavy, že se Rusko snaží podpořit generála Chalífu Haftara. Ten stojí proti oficiální vládě v Tripolisu, kterou podporuje OSN. Rusko by tak mohlo podle některých médií navázat na mocenské postavení, které měl tehdejší Sovětský svaz za vlády Muammara Kaddáfího.

Káhira - Na egyptské letecké základně nedaleko hranic s Libyí se objevili ruští vojáci. S odvoláním na americké a egyptské diplomatické zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters.

Ruské speciální jednotky a drony operují asi 100 kilometrů od libyjských hranic. Podle egyptských bezpečnostních zdrojů se jedná o 22 vojáků.

Rusko už na začátku února využilo v této africké zemi jinou základnu, která je o něco východněji u egyptského města Marsa Matrúh. Bližší informace ale agentura Reuters neuvádí.

Případné zapojení Moskvy do libyjských záležitostí vzbuzuje obavy, protože může jít o ruskou snahu podpořit generála Chalífu Haftara. Ten stojí proti oficiální vládě v Tripolisu, kterou podporuje OSN. Ruští diplomaté se už ale navzdory tomu setkali s oběma stranami.

Rusko nicméně o působení svých vojáků v Egyptě mlčí a Káhira tvrzení odmítá, napsala agentura Reuters. "Na egyptské půdě se nevyskytuje žádný voják z cizí země. Je to otázka suverenity," nechal se slyšet mluvčí egyptské armády Tamer al-Rifai.

Že by libyjská armáda generála Haftara obdržela ruskou či jakoukoliv zahraniční pomoc, odmítl i libyjský velitel základny v Benghází.

Jde o Islámský stát?

V posledních dvou letech vyslalo své jednotky do Libye hned několik západních zemí včetně USA. Důvodem byl boj proti teroristické organizaci Islámský stát.

Vrchní velitel amerických jednotek, generál Thomas Waldhauser, minulý týden před americkým Senátem prohlásil, že se Moskva snaží uplatnit svůj vliv v Libyi nehledě na to, kdo je zrovna u moci.

Podle některých médií se Rusové snaží navázat na pozici, kterou měl v zemi bohaté na ropu Sovětský svaz za dob tehdejšího vůdce Muammara Kaddáfího. Rusko se proti tomu ale ohradilo a opakuje, že jeho primárním cílem je boj proti radikálním islamistům.

autor: Zahraničí | 14. 3. 2017 17:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama