V Egyptě pokračují násilnosti, jeden člověk zemřel

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 27. 12. 2013 8:10
V úterý exploze bomby zabila šestnáct lidí před policejním velitelstvím
Výbuch v Mansúře na Štědrý den si vyžádal šestnáct mrtvých.
Výbuch v Mansúře na Štědrý den si vyžádal šestnáct mrtvých. | Foto: Reuters

Káhira - Nejméně jeden člověk zemřel v Káhiře při čtvrtečním střetu stoupenců islamistického Muslimského bratrstva s místními obyvateli. Násilnosti vypukly poté, co policie zadržela téměř dvě desítky přívrženců tohoto hnutí, které ve středu vláda zařadila mezi teroristické organizace.

Studenti jedné z káhirských univerzit se na severovýchodě metropole střetli s obyvateli oblasti Nasr City. Obě strany po sobě podle informací egyptského ministerstva vnitra střílely brokovými zbraněmi. Nejméně jeden ze zraněných z řad studentů později po skončení střetu zemřel.

Nevoli příznivců bratrstva vyvolalo středeční zařazení hnutí mezi teroristy a čtvrteční zatčení nejméně 16 jeho stoupenců. Mluvčí ministerstva vnitra ve čtvrtek uvedl, že každý, kdo se zúčastní demonstrace pořádané Muslimským bratrstvem, bude odsouzen na pět let.

Egyptské úřady novými represivními opatřeními reagují na úterní bombový útok, při kterém v deltě Nilu zahynulo 16 lidí. Káhira akci připsala právě bratrstvu, nepředložila ale pro to žádné důkazy. Hnutí se od exploze distancovalo a násilí odsoudilo.

Soudy již dříve Muslimskému bratrstvu zakázaly činnost, nařídily zabavit jeho majetek; stovky členů jeho vedení jsou zatčeny a čeká je soud.

Ve středu vybuchla nálož v autobuse městské hromadné dopravy. Podle policie bomba explodovala též ve čtvrti Nasr a zranila nejméně pět lidí. Šlo o podomácku vyrobenou výbušninu. Byla buď nastražena na silnici, nebo ji někdo na autobus hodil. Šlo již o druhý bombový útok v Egyptě během dvou dní.

V pondělí začal soud se svrženým prezidentem Muhammadem Mursím. Je obviněn ze špionáže a napomáhání terorismu, hrozí mu trest smrti. Ve vazbě jsou i další předáci Muslimského bratrstva.

Vláda rozhodla o zákazu hnutí a v návrhu nové ústavy se hovoří o tom, že náboženské strany se nesmějí zúčastnit voleb. Armádou vedená nová vláda tak fakticky znemožnila Muslimskému bratrstvu další politickou činnost.

V důsledku tohoto rozhodnutí mohou být potrestáni všichni, kdo ke skupině patří, financují ji nebo propagují její aktivity.

Stoupenci hnutí i přes přísný zákaz demonstrací pokračují v protestech, které policie tvrdě potlačuje. Radikální islamisté ale, soudě podle vývoje posledních dní, sahají stále více k násilí a ozbrojené konfrontaci s vládou.

Mursí loni vyhrál prezidentské volby a jeho Muslimské bratrstvo získalo nejvíce křesel v parlamentních volbách, ale po mohutných pouličních protestech opozice ho armáda v čele s ministrem obrany Abdalem Fattáhem Sísím 3. července sesadila a zatkla.

Parlament byl rozpuštěn, nové prezidentské i parlamentní volby se mají konat příští rok.

 

Právě se děje

Další zprávy