V Egyptě platí po protestech zákaz nočního vycházení

Martin Novák Martin Novák
28. 1. 2011 17:04
Nepokoje v Egyptě už si vyžádaly sedm mrtvých a desítky zraněných
Foto: Reuters

Káhira - Dosud největší demonstrace proti režimu prezidenta Husního Mubaraka se odehrály v egyptských městech v pátek odpoledne.

V Káhiře, Alexandrii, Suezu, Mansúře a Šarkíji vyšly do ulic desetitisíce lidí. Volají Pryč s Mubarakem! a Pryč s diktaturou! Policie zasahuje slzným plynem a střílí gumovými projektily, v Alexandrii nasadila vodní děla.

Policejní těžkooděnci obklíčili místo, kde je mezi protestujícími jeden z vůdců opozice, bývalý ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej. Lidé házeli po policistech kameny a odpadky, proti demonstrantům zasahovala i armáda.

Mubarak se dnes rozhodl vyhlásil zákaz nočního vycházení v Káhiře, v Suezu a v Alexandrii. Zákaz platí od šesti hodin večer do sedmi ráno místního času.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na svědky, už byly při střetech s policií zraněny desítky lidí. To potvrzují záběry krvácejících lidí televize Al-Džazíra. Reportéři katarské televize rovněž hovoří o minimálně jedné oběti.

Billboard s tváří Husního Mubaraka.
Billboard s tváří Husního Mubaraka. | Foto: Reuters

Další oběť si vyžádaly nepokoje v Suezu, kde průvod demonstrantů pronášel centrem města tělo lověka, kterého údajně umlátila policie. V uplynulých čtyřech dnech si protesty vyžádaly šest mrtvých.

Vláda po celé zemi vypnula internet a podle skupiny Vodafone nařídila mobilním operátorům ve vybraných oblastech zrušit pokrytí signálem. Vůdci opozice už se nicméně nechali slyšet, že vypnutí internetu a mobilních služeb nepokoje nepotlačí.

Kritici režimu demonstraci svolávali přes sociální sítě Twitter a Facebook, které byly blokovány už od středečního večera.

Inspirací pro Egypťany byla revolta v Tunisku, která svrhla na začátku roku dlouholetého diktátora Zina Abidína bin Alího.

Lidé žádají odstoupení dvaaosmdesátiletého prezidenta Husního Mubaraka, který vládne autoritářsky od roku 1981 a chystá se v nadcházejících volbách kandidovat už na své šesté volební období.

Protesty spustila nespokojenost Egypťanů s korupcí, nezaměstnaností, stoupajícími cenami potravin a potlačováním svobody médií a názorů vůbec.

Billboard s tváří Husního Mubaraka.
Billboard s tváří Husního Mubaraka. | Foto: Reuters

"Toto je revoluce. Budeme se vracet do ulic každý den," řekl zpravodaji agentury Reuters šestnáctiletý demonstrant ve městě Suez.

V Káhiře od rána hlídkují speciální protiteroristické oddíly a podle některých zpráv policie zatkla členy vedení organizace Muslimské bratrstvo.

Vláda tvrdí, že toto hnutí stojí za současnými nepokoji, což samotní demonstranti popírají. Muslimské bratrstvo chce větší roli islámu v zákonodárství i veřejném životě Egypta, podle Mubaraka ale má v plánu převrat a vytvoření islamistické diktatury.

Americký prezident Barack Obama v noci vyzval egyptské vedení, aby přistoupilo k nezbytným reformám a vyjádřil pochopení pro motivy demonstrantů.

Egypt je klíčovým spojencem USA na Blízkém východě a jedním z pouze dvou arabských států, které udržují diplomatické vztahy s Izraelem.

V Izraeli panuje obava, že změna režimu v Egyptě by znamenala změnu v zahraniční politice a přerušení styků se židovským státem.

 

Právě se děje

Další zprávy