V Egyptě identifikovali teroristu, který útočil na koptský kostel v Tantě

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 4. 2017 21:02
Egyptské ministerstvo vnitra ve čtvrtek identifikovalo sebevražedného atentátníka, který minulou neděli zaútočil na koptský kostel v Tantě. Jmenuje se Mamdúh Amín Muhammad Bagdádí a pochází z města Kena, které leží jižně od Káhiry. Jméno atentátníka, který útočil v Alexandrii egyptské úřady zveřejnily již ve středu. Víkendové útoky na dva koptské kostely si vyžádaly nejméně 45 životů. Přihlásil se k nim takzvaný Islámský stát (IS). Muž, který útočil v Tantě, se podle ministerstva vnitra narodil v roce 1977. Patřil k devatenácti teroristům, které egyptské úřady označují za strůjce útoku na koptský kostel v Káhiře z loňského prosince.
Útok na křesťanský kostel v Egyptě
Útok na křesťanský kostel v Egyptě | Foto: Associated Press
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy