Doněck přijímá žádosti o ruský pas. Frontu na něj stály stovky lidí, tvrdí povstalci

ČTK ČTK
3. 5. 2019 18:47
Ve východoukrajinském Doněcku, hlavním centru proruských separatistů, začaly v pátek místní úřady přijímat žádosti o vydání ruského pasu ve zrychleném tříměsíčním režimu. O možnosti získání ruského občanství, podmíněné slibem věrnosti Ruské federaci, rozhodl koncem dubna ruský prezident Vladimir Putin. Podle povstalecké agentury DAN se v Doněcku před sídlem migrační služby tvořily dlouhé fronty, do nichž se s žádostí o přiznání ruského občanství řadily stovky lidí.
Lidé stáli na pas frontu před povstaleckou správou v Doněcku.
Lidé stáli na pas frontu před povstaleckou správou v Doněcku. | Foto: Reuters

Podle Putinova dekretu mají právo na zrychlené získání ruského pasu všichni občané "lidových republik", které povstalci před pěti lety vyhlásili v ukrajinské Doněcké a Luhanské oblasti.

Žádosti kromě Doněcka začaly přijímat úřady na dalších více než třiceti místech. Vláda v Kyjevě označila krok Ruska za "plíživou anexi" Donbasu, Putinovo rozhodnutí odsoudily jako porušení minských mírových dohod Spojené státy a Evropská unie.

Představitel ukrajinského ministerstva pro dočasně okupovaná území Jurij Hrymčak dnes v Kyjevě prohlásil, že pro Ukrajinu nebude žádný problém získat seznamy lidí, kteří o ruské občanství požádají. Utajovány tyto informace podle něj nejsou navíc ani v Rusku. Hrymčak řekl, že tyto osoby "bude zapotřebí zbavit ukrajinského pasu".

Reakcí Ukrajiny na vydávání ruských pasů musí být podle ministra obrany Stepana Poltoraka posílení ukrajinských ozbrojených sil. "Musíme budovat silnou armádu a sjednocovat naše partnery v mezinárodní koalici k nátlaku na Rusko, které musí skoncovat s porušováním mezinárodního práva," prohlásil ministr v televizním projevu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy