V doněckém kotli zuří tankové bitvy. Jako za druhé světové

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
23. 1. 2015 18:45
Prohraná bitva o letiště v Doněcku může "zlomit vaz" prezidentu Ukrajiny Petru Porošenkovi.
Příslušníci ozbrojených sil samozvané "Doněcké lidové republiky" na předměstí Doněcku.
Příslušníci ozbrojených sil samozvané "Doněcké lidové republiky" na předměstí Doněcku. | Foto: Reuters

Moskva – Bitvu o doněcké letiště, které ukrajinské vládní síly bránily více než osm měsíců, provázely ostré tankové souboje. Separatisté i armáda přiznali, že navzdory příměří z konce loňského roku byla nasazena i těžká vojenská technika.

Střety - které stále ještě neskončily - přirovnávají k nejtvrdším bitvám druhé světové války.

"Byly to skutečné tankové souboje. Ukrajinské ozbrojené síly v nich zvítězily," prohlásil podle agentury Unian ukrajinský prezident Petro Porošenko. O tom, že samotné letiště armáda ztratila a kontroluje už pouze startovací dráhu, se nezmínil.

Síly nasazené v operaci podle něj zničily tři nepřátelské tanky a dvě vozidla s municí. Získaly prý i obrněný transportér a bojové vozidlo pěchoty.

"Nepřítel zaplatil vysokou cenu za to, že podnikl útok proti našim ozbrojeným silám. Na celé frontové linii tvrdě držíme své pozice," tvrdil Porošenko doslova.

Skoro jako Kurský oblouk

Podle ruských zdrojů zuří tanková bitva již několik dnů. Předák separatistů, někdejší poslanec Oleg Carjov, přirovnal situaci k jednomu ze zlomových momentů druhé světové války - bitvě u Kurského oblouku.

Ta je považována za největší tankový střet v dějinách.

"Ano, máme tanky," uvedl Carjov v rozhovoru pro ruskou televizi Dožď. Na dotaz, jak k nim separatisté přišli, uvedl, že jde o "válečnou kořist".

"Věřte, že jsme tanky neměli. To ukrajinská vojska přijela na tancích a teď je máme taky," vysvětlil. "Lidé nejprve stáli na kontrolních stanovištích beze zbraní. Později měli pušky. Po přepadení policejních služeben se zmocnili prvních zbraní. Pak začala ofenzíva ukrajinských ozbrojených sil ve Slavjansku s využitím dělostřelectva a tanků. Část této techniky byla po každém boji ukořistěna," dodal.

"Kurský oblouk to tedy zatím není. Jsou tam desítky tanků, stovky to zatím nejsou," uvedl.

S tankem mezi paneláky

Ukrajinský list Segodňa citoval obyvatelku Doněcku, podle níž separatisté jezdí s tanky už i po ulicích obytných čtvrtí.

"Dřív to tady nebylo. Tanky a obrněné transportéry jsme viděli jen zřídka. Teď jsou v naší ulici pořád," uvedla Irina. "Připravujeme se na nejhorší. Spíme v předsíni, dál od oken," popsala.

Ukrajinská analytická skupina Informační odpor v pátek oznámila, že do západní části Doněcku bylo přesunuto přinejmenším deset tanků. Tvrdí, že jde o ruskou posilu, která má nahradit ztracené stroje.

Zdroje z Doněcké lidové republiky zase tvrdí, že při soubojích bylo zničeno téměř pět desítek ukrajinských tanků a zhruba stejné množství obrněných transportérů.

Ukrajinský prezident v minulých dnech upozornil, že hranici překročilo na 2000 ruských vojáků a zhruba dvě desítky tanků. Ruské ministerstvo obrany to označilo za "absolutní nesmysl" a "halucinace".

Jako u Stalingradu

Obranu letiště v Doněcku příslušníci ukrajinského dobrovolnického oddílu Azov přirovnávali k obraně Stalingradu. Trvala totiž jen o týden méně než rozhodující bitva za druhé světové války.

První boje se na letišti odehrály loni v květnu, když terminál obsadili separatisté. Ve čtvrtek ukrajinští gardisté oznámili, že bojiště opustili.

"Ukrajinští vojáci museli opustit to, co ještě před rokem bylo překrásným moderním letištěm. Hrdinná obrana trvala 242 dnů. To je více než obrana Stalingradu a Moskvy za druhé světové války. To je více, než někdy trvá celá válka," uvedli.

Mezinárodní letiště pojmenované po skladateli Sergeji Prokofjevovi prošlo nákladnou modernizací před evropským fotbalovým šampionátem v roce 2012. Jeho rekonstrukce tehdy přišla na téměř sedm miliard hřiven (více než 875 milionů dolarů).

Ukrajinská média teď spekulují, zda bitva o tento strategický objekt "nezlomí vaz" prezidentu Petru Porošenkovi. "Doněcké letiště se stává druhým Ilovajskem," napsal server korespondent.net s odkazem na jeden z nejtragičtějších okamžiků ozbrojené konfrontace na Ukrajině, při němž podle ukrajinských vojenských zdrojů zahynulo přes tisíc vojáků.

"Doněcký 'blitzkrieg' se Porošenkovi, který sliboval rychle osvobodit Donbas, nepovedl a ilovajský příběh se může opakovat," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy