V Donbasu zuří boje. Armáda i separatisté útočí zbraněmi, které zakazují minské dohody

ČTK ČTK
6. 2. 2016 11:15
Zprávy z donbaské fronty potvrzují prudké zvýšení bojové aktivity ukrajinské armády i separatistů. Pod palbou byl v noci na dnešek Doněck a okolní obce, nasazeny byly údajně i zbraně, které minské mírové dohody zakazují.
Donbas. (Ilustrační foto)
Donbas. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva – Ukrajinská armáda i separatisté zvýšili bojovou aktivitu u donbaské fronty. Vyplývá to z informací ukrajinského a ruského tisku. O obětech na životě se zprávy nezmiňují.

Kyjev oznámil, že palba povstalců se soustředila na okolí obce Krasnohorivka na západním předměstí Doněcku, kde vzbouřenci kromě ručních zbraní použili granátomety a minomety ráže 82 milimetrů.

Přestřelky jsou hlášeny i z nedalekých obcí Marjinka, Pisky a Opytne. U obce Zajceve, kde se intenzivně bojuje už několik dní, se podle svědků ozývala střelba z minometů ráže 120 milimetrů, které minské mírové dohody zakazují.

Zprávy o intenzivních bojích potvrdil i štáb doněckých separatistů. Ukrajinská armáda údajně vystavila silné palbě trosky doněckého mezinárodního letiště zničeného při loňských bojích. "V okolních domech tlaková vlna rozbila okenní skla, lidé strávili noc ve sklepech," řekl agentuře DAN jeden z povstaleckých polních velitelů. Bojovalo se i na východním předměstí azovského přístavu Mariupolu.

Ozbrojené střety trvají na východě Ukrajiny s větší či menší intenzitou už téměř dva roky, přestože od předloňského dubna bylo uzavřeno už několik dohod o klidu zbraní.

Někteří ukrajinští uprchlíci budou muset do 1. února opustit Rusko. Není jasné, kolik lidí si bude muset po podzimním nařízení Kremlu sbalit kufry. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Další zprávy