V Donbasu najel vůz pozorovatelské mise na minu, Američan zemřel, Čech nebyl zraněn

ČTK ČTK
23. 4. 2017 17:09
Podle prohlášení ministerstva zahraničních věcí nebyl český pozorovatel zraněn. Mrtvým členem mise je údajně americký lékař. Zpráva luhanských povstalců za viníka výbuchu označuje ukrajinské ozbrojené síly.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ukrajinské MO, archiv redakce ATM

Kyjev - Obrněný vůz pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE)  najel na území ovládaném východoukrajinskými separatisty na protitankovou minu. Dva další členové, včetně českého pozorovatele, byli převezeni do nemocnice k dalšímu vyšetření. Český občan však dle předběžných informací zraněn nebyl, uvedlo české ministerstvo zahraničních věcí v prohlášení.

Speciální monitorovací mise OBSE má v Donbasu dohlížet na klid zbraní, který oběma bojujícím stranám ukládají minské mírové dohody. Členy mise jsou neozbrojení civilisté a zástupci členských států OBSE. Úřadovny mise jsou v Luhansku a Doněcku ovládaných proruskými radikály, hlavní sídlo má mise v Kyjevě.

Tým kontrolorů, vytvořený v roce 2014, má 600 až 800 příslušníků z víc než 40 členských zemí OBSE včetně České republiky.

K explozi došlo podle povstalecké agentury LuhanskInformCentr při jedné z kontrolních cest automobilem na trase mezi městem Slovjanoserbsk a obcí Sokilnyky. Hlídkový vůz najel na minu u obce Pryšyb nedaleko Luhansku a vybuchl. Druhé auto, které první vůz následovalo, exploze nezasáhla.

Podle Kyjeva se v kritické době v místě incidentu nebojovalo. V autech cestovalo celkem šest lidí, OBSE potvrdila, že mina explodovala na území ovládaném separatisty. Život žádného ze zraněných nic neohrožuje, uvedli povstalci. Mrtvým členem mise je údajně americký lékař.

Povstalecké úřady vydaly po incidentu v Luhansku prohlášení, podle něhož se automobil mise "odchýlil od stanovené trasy, což mandát mise zakazuje". Povstalecká "Luhanská lidová republika" podle prohlášení doufá, že mezinárodní organizace incident "reálně posoudí".

Zpráva z odpovědnosti za výbuch obviňuje ukrajinské ozbrojené síly. "Nejednou jsme mezinárodní pozorovatele varovali před možnými provokacemi ze strany ukrajinské armády a před aktivitami diverzních a výzvědných skupin poblíž linie příměří," uvádí se ve zprávě luhanských povstalců. Podle povstalecké policie je ukrajinská diverze "hlavní vyšetřovací verzí".

Šok ze smrti člena mise OBSE vyjádřil rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz, jehož země nyní organizaci předsedá. Vyzval k pečlivému vyšetření události a vyjádřil naději, že pachatelé budou potrestáni.

České ministerstvo zahraničních věcí v dnešním prohlášení vyzvalo strany konfliktu, aby zajistily bezpečnost členů mise.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy