V Donbasu byl údajně zadržen další aktivní ruský důstojník

ČTK ČTK
29. 7. 2015 20:29
Rusko dlouhodobě popírá obvinění Ukrajiny a jejích spojenců, že vysílá na frontu v Donbasu své vojáky. Pokud v oblasti bojují ruští občané, údajně se jedná o dobrovolníky a vojáky na dovolené,
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinské bezpečnostní složky zadržely na východě země dalšího Rusa, který je údajně aktivním příslušníkem ruských ozbrojených sil. V prohlášení zveřejněném v Kyjevě to ve středu uvedl šéf ukrajinské kontrarozvědky SBU Vasyl Hrycak. V květnu byli v Donbasu podle ukrajinských médií zadrženi jiní dva ruští vojáci, jejich příslušnost k ruské armáda ale Moskva tehdy popřela.

Podle SBU zadržela v minulých dnech v Doněcké oblasti ukrajinská hlídka sedmatřicetiletého majora ruské armády Vladimira Starkova. Muž přiznal, že slouží v posádce v ruském Novočerkassku nedaleko ukrajinských hranic ve funkci velitele raketové a dělostřelecké jednotky. Podle agentury Unian byl Starkov zadržen, když v nákladním automobilu převážel munici pro východoukrajinské separatisty.

Starkov údajně po zadržení vypověděl, že byl do Donbasu ruskou armádou vyslán jako poradce. Podle informací ukrajinských médií byl obviněn z terorismu.

Ruské velení se zatím k informaci nevyjádřilo, předchozí podobné obvinění ale Moskva popřela. V květnu byli u města Ščasťa v Luhanské oblasti zadrženi dva ruští průzkumníci Alexandr Alexandrov a Jevgenij Jerofejev, podle Kyjeva příslušníci třetí brigády speciálních sil ruské vojenské rozvědky GRU. Byli obviněni z pokusu o vytvoření teroristické skupiny a hrozí jim 15 let vězení.

Rusko tehdy jejich zadržení potvrdilo, ale oznámilo, že v době zatčení příslušníky ruské armády už nebyli. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Jerofejev a Alexandrov "absolvovali službu v jedné z jednotek ruské armády a mají za sebou vojenský výcvik".

Rusko dlouhodobě popírá obvinění Ukrajiny a jejích západních spojenců, že vysílá na frontu v Donbasu své vojáky. Moskva sice připouští, že v Doněcké a Luhanské oblasti bojují na straně separatistů ruští občané, jde prý ale výlučně o dobrovolníky či vojáky na dovolené. Podle dnešní informace ruské organizace Memorial padlo na východní Ukrajině už tisíc Rusů, mezi nimi nemálo vojáků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sanders čelil během debaty v Jižní Karolíně útokům soupeřů, kritizovali jeho program hospodářských reforem

Americký senátor Bernie Sanders, kterého poslední průzkumy pasují do role favorita v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany, čelil během celkově desáté debaty demokratických kandidátů ostrým útokům svých soupeřů. Terčem kritiky se stal zejména jeho ambiciózní program hospodářských reforem, informovala agentura Reuters.

Debaty, která se konala ve městě Charleston v úterý večer místního času, byla plná hádek a vzájemného překřikování. Sandersovi protivníci shodně uváděli, že vyslat vermontského senátora a samozvaného socialistu do boje o Bílý dům proti stávajícímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi je riskantní podnik.

Další zprávy