V Dárfúru uneseni tři humanitárci, vláda dává ruce pryč

Naďa Straková
12. 3. 2009 16:50
Unesení pracovníci Lékařů bez hranic jsou podle ministra v pořádku
V dárfúrské oblasti na západě země vláda bojuje s povstaleckými skupinami
V dárfúrské oblasti na západě země vláda bojuje s povstaleckými skupinami | Foto: Reuters

Dárfúr - V západosúdánské provincii Dárfúr byli uneseni tři zaměstnanci mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) a dva místní občané.

"Potvrzujeme, že do sídla organizace vešla skupina ozbrojenců a nakázala pěti osobám, aby je následovaly," řekl ředitel pro komunikaci OSN a mírové mise Africké unie (UNAMID) Kamal Saiki.

Podle belgické pobočky MSF, kde byli všichni zaměstnáni, se jednalo o dva místní zaměstnance a o mezinárodní pracovníky - zdravotní sestru z Kanady, lékaře z Itálie a koordinátora z Francie.

"Lékaři bez hranic mají o bezpečnost unesených pracovníků obavy a děláme všechno pro to, abychom zjistili, kde se zrovna nacházejí, a aby se bezpečně a rychle vrátili," stojí v oficiálním prohlášení jedné z největších humanitárních organizací na světě.

"Jsou v pořádku"

Súdánské ministerstvo zahraničí únos odsoudilo a prohlásilo, že unesení humanitárci jsou "v pořádku a těší se dobrému zdraví".

Foto: Aktuálně.cz

"Slibuji, že se toto už nebude opakovat," prohlásil šéf súdánské komise pro humanitární pomoc Hassabo Mohamed Abd Rahman před přítomnými novináři. "Chci vás ujistit, že vláda je připravena zajistit bezpečí pro všechny nevládní organizace." Dodal také, že se domnívá, že za únosem stojí finanční motivy.

Na súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra byl 4. března vydán zatykač Mezinárodním trestním soudem (ICC). Bašír byl obviněn z páchání zločinů proti lidskosti a válečných zločinů v Dárfúru.

MSF na indexu

Bašír vydání zatykače označil za spiknutí, které má za cíl destabilizovat zemi. Súdánské úřady také den po jeho vydání vykázaly 16 mezinárodních humanitárních organizací ze země.

Prezident Bašír označil mezinárodní zatykač za
Prezident Bašír označil mezinárodní zatykač za | Foto: Reuters

Mezi vykázanými byly i dvě pobočky organizace Lékařů bez hranic, ta belgická však ne.

V dárfúrské oblasti na západě země vláda bojuje s povstaleckými skupinami. Od roku 2003 konflikt zapříčinil smrt (například kvůli podvýživě) podle různých odhadů západních médií a nevládních organizací 200 až 450 tisíc lidí.

Podle súdánské vlády, která obhajuje své vojenské zásahy právě aktivitou povstaleckých skupin v Dárfúru, zemřelo během konfliktu asi 10 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy