Chceme Amriho tělo a objasnit jeho smrt, žádá rodina. Zastřelil ho "nováček" ve zkušební době

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
Aktualizováno 23. 12. 2016 21:31
Rodina Tunisana Anise Amriho žádá objasnění okolností, za kterých ho v pátek zastřelila policie v severní Itálii a chtějí také jeho tělo. Dvojčlenná policejní hlídka zastavila ve tři hodiny ráno Anise Amriho na předměstí Milána, potvrdil ministr vnitra Marco Minniti. Amri po hlídce začal střílet, když si vyžádala jeho doklady. Policisté ho poté zabili. Otisky prstů zastřeleného muže se shodují s těmi, které nalezli němečtí vyšetřovatelé v kamionu na vánočním trhu v Berlíně. Terorista připravil o život 12 lidí.
Policisté zajišťují místo, kde byl zastřelen Anis Amri.
Policisté zajišťují místo, kde byl zastřelen Anis Amri. | Foto: ČTK

Milán - Rodina Tunisana Anise Amriho žádá objasnění okolností, za kterých ho v pátek zastřelila policie v severní Itálii. Podle agentury ANSA o tom informují tuniská média. Amriho příbuzní také žádají o vydání těla a o jeho převoz do vlasti. Tunisana němečtí vyšetřovatelé považují za atentátníka, který v pondělí večer zaútočil na vánoční trh v Berlíně. Čin si vyžádal 12 mrtvých včetně jedné Češky, dalších asi 50 lidí bylo zraněno.

Amriho matka Núr za synovu smrt truchlí. V rozhovoru s agenturou AP řekla, že svět se nyní možná nikdy nedozví, co ho k činu vedlo, pokud ho skutečně spáchal. "Zabili ho a pohřbili s ním to tajemství," řekla. "Chci se o svém synovi dozvědět pravdu. Kdo za ním stál?" dodala s tím, že nyní prosí o vydání synova těla.

"Můj bratr je mrtvý. Vydejte nám jeho ostatky, třeba i jen jeden z jeho prstů," řekl Anisův bratr Abdal Kádir. "Zabili ho, i když byl jen podezřelým. Proč?" dodal.

Abdal Kádir v dřívějším rozhovoru prohlásil, že kdyby se přece jen v rozporu s jeho očekáváním prokázalo, že za masakr v Berlíně je zodpovědný čtyřiadvacetiletý Anis, pak si zaslouží jakýkoli trest. Spolu s ostatními sourozenci ale v bratrovu vinu nevěřil. Amri má tři bratry a dvě sestry, uvedla agentura ANSA.

Amri odešel do Itálie v roce 2011 během protivládních nepokojů, ve vlasti byl následně odsouzen za loupež. V Itálii strávil necelé čtyři roky vězení za žhářství, dalších kriminálních deliktů se dopustil i v Německu, které se ho neúspěšně pokoušelo deportovat.

Amriho dopadli při běžné kontrole

 Italská policie zabila v přestřelce na předměstí Milána Anise Amriho. Muže, po kterém Německo pátralo jako po podezřelém pachateli pondělního teroristického útoku na berlínském vánočním trhu. Informaci potvrdil italský ministr vnitra Marco Minniti.

"Bez jakýchkoliv pochyb byl zastřeleným mužem Anis Amri, podezřelý z teroristického útoku v Berlíně," řekl Minniti na tiskové konferenci. Později informaci potvrdili i německý prokurátor a džihádistická organizace Islámský stát.

Policisté u muže našli vlakovou jízdenku z města Chambery ve francouzském Savojsku do Turína. Odtud se dostal do Milána, kam přijel na hlavní nádraží. Do předměstí Sesto San Giovanni se pak nejspíš dostal metrem.

Podle médií je pistole, se kterou Amri střílel po policistech, stejná jako ta, kterou zabil polského řidiče kamionu v Berlíně. K identifikaci navíc pomohly stejné tělesné proporce a fakt, že otisky prstů zastřeleného muže se shodovaly s těmi, které nalezli němečtí vyšetřovatelé v kamionu na vánočním trhu v Berlíně.

Němci budou ale pokračovat ve vyšetřování berlínského útoku, protože Amri mohl mít komplice.

Tunisan ve videu, které podle Reuters zveřejnila propagandistická agentura Amaq, vyjadřuje poslušnost lídrovi Islámského státu, Abú Bakrovi Bagdádímu. Pachatel také vzkazuje podporovatelům Islámského státu, aby se pomstili na těch, kdo bombardují muslimy. A vyzval k útokům v Evropě.

Jak vypadala přestřelka

Milánský policejní ředitel Antonio De Iesu popsal, jak byl Amri dopaden: ve tři hodiny ráno Amriho zastavila policejní hlídka v autě na náměstí 1. května. Starší, 36letý policista Christian Movio vystoupil z vozu a chtěl po něm doklady. Strážníci neměli žádné informace o tom, že by mohlo jít o podezřelého z útoku v Berlíně.

Místo dokladů ale Amri vytáhl z batohu pistoli a vystřelil po Moviovi. Trefil ho do ramene a běžel směrem k jinému autu, nejspíš aby měl lepší střeleckou pozici. Druhý policista, 29letý Luca Scatà, který byl stále v policejním autě, udělal s vozem obrat a Amriho zastřelil. Scatà je přitom teprve ve zkušební době.

Zásah v Miláně proti Anisu Amrim.
Zásah v Miláně proti Anisu Amrim. | Foto: ČTK

Okamžitě poté, co italský ministr vnitra zveřejnil, že Amriho zastřelil policejní "nováček" Scatà, se na jeho soukromé facebookové stránce začaly množit gratulace přátel. "Výborně, Luco, zachoval ses skvěle," zní například jedna z nich. "Jsem hrdá na to, že jsem s tebou pracovala," citují italská média.

Ta se pozastavují i nad tím, že některé příspěvky, které na svém účtu na Facebooku Scatà psal, jako by předjímaly, co ho čeká. "Jen na přímé cestě je slunce a nejsou tam žádné stíny," napsal 13 hodin před tím, než se střetl s Amrim. Později si zřejmě založil i veřejnou stránku, kam vložil novou fotografii a lidem děkuje za podporu.

Jeho kolega Movio je už po operaci ramene. Ta proběhla úspěšně a policista je v dobrém stavu. 

"Můžeme být na naši policii hrdí," prohlásil italský ministr vnitra. O hlídce, kterou Amri napadl, řekl, že jim je Itálie vděčná. "Ti dva chlapci jsou mimořádné osobnosti. Udělali nám všem obrovskou službu," dodal Minniti.

Strážníci na Amriho narazili náhodou při rutinní kontrole. Ty jsou teď v Itálii v reakci na zvýšené bezpečnostní riziko posílené.

Italská média spekulují, že Amri nebyl v Sesto San Giovanni náhodou. Je zde velká přistěhovalecká komunita, cizinci tvoří skoro pětinu obyvatel. Navíc toto místo má i vysokou míru kriminality. Podle médií je možné, že Amri tu hledal pomoc nebo šel "najisto" někam, kde by se mohl ukrýt. Anebo mohl chtít pokračovat regionálními vlaky dál do Itálie. 

Radikalizoval se v Itálii

Německo vyhlásilo po čtyřiadvacetiletém Tunisanovi pátrání po celém schengenském prostoru, otisky jeho prstů se našly v kamionu, který najel do lidí a dvanáct jich připravil o život. Amri přišel do Německa v roce 2015.

Do Itálie přišel v první uprchlické vlně během arabského jara v roce 2011 nebo 2012, za účast při násilnostech v uprchlickém táboře byl odsouzen na čtyři roky do vězení. Zde se podle německých médií nejspíš radikalizoval.

Němečtí vyšetřovatelé vědí, že udržoval kontakty s islamisty. Označili jej za pravděpodobného pachatele pondělního útoku na trh, při kterém zemřelo dvanáct lidí. Mezi nimi i Češka, potvrdilo ve čtvrtek večer české ministerstvo zahraničí.

Německý server Focus.de informuje o tom, že policie nyní ověřuje, zda Amri neměl něco společného s vraždou šestnáctiletého chlapce na začátku října v Hamburku. Útočník tam oběť ubodal nožem a k činu se pak na internetu přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Snadnou kvalifikaci skokanů zvládl Koudelka i Polášek

V sobotním závodě Světového poháru skokanů na lyžích v Titisee-Neustadtu se představí Roman Koudelka i Viktor Polášek. Dnešní snadnou kvalifikaci, ze které postupovalo 50 z 51 skokanů, nezvládl pouze korejský reprezentant Sou Čche.

Koudelka předvedl výkon 129,5 metru a obsadil 26. místo, Poláškovi skok dlouhý 121,5 metru vynesl 40. příčku. První místo obsadil Rjoju Kobajaši z Japonska (137,5 m), zatímco sedmatřicetiletý veterán Sou Čche skočil pouhých sto metrů a jako jediný do závodu nepostoupil.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Na Brněnsku shořela průmyslová hala, škoda dosáhne možná až desítek milionů

Interiér průmyslové haly shořel dnes v Holasicích na Brněnsku. Požár dostali hasiči pod kontrolu za tři a půl hodiny, do večera ale halu rozebírali, aby zlikvidovali skrytá ohniska. Rozebírání bude pokračovat, vyšetřování může trvat i několik dnů. Nikdo nebyl zraněn, škoda bude v milionech, možná v desítkách milionů korun, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči se o požáru dozvěděli v 6:15 a v 9:47 jej dostali pod kontrolu. V objektu zhruba 20 krát 40 metrů byla dřevovýroba a lakovna. "Shořel kompletně celý interiér, střední část stropu se propadla," řekl mluvčí.

Aktualizováno před 47 minutami

Při íránském raketovém útoku minulý týden bylo zraněno 11 amerických vojáků

Jedenáct amerických vojáků utrpělo zranění při íránském raketovém útoku z minulého týdne na základny v Iráku, na kterých Američané působí. Oznámilo to ve čtvrtek velení amerických ozbrojených sil. Původně USA tvrdily, že nikdo nebyl zraněn. Pentagon dnes následně v reakci na kritiku podle agentury Reuters zdůraznil, že se nesnažil bilanci zraněných tajit či tuto informaci zlehčovat, ale že vyhodnocování zdravotního stavu vojáků trvalo delší dobu.

Agentura AFP poznamenala, že americký prezident Donald Trump v televizním vystoupení po íránském útoku tvrdil, že žádný Američan nebyl zraněn.

Íránci vypálili rakety v odvetě za předchozí zabití íránského generála Kásema Solejmáního, kterého americké rakety na Trumpův rozkaz usmrtily u letiště v Bagdádu.

Mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman původní hlášení o žádných zraněných hájil a prohlásil, že aktualizovaná bilance byla zveřejněna jen několik hodin poté, co se o ní dozvěděl ministr obrany Mark Esper.

"Představa, že snahou bylo nezdůrazňovat informace o zraněných z důvodu nějaké beztvaré politické agendy neobstojí proti tomu, co vláda oznámila," řekl Hoffman s tím, že vládní činitelé jasně tvrdili, že Teherán se raketovým útokem pokusil americké vojáky zabít. Hoffman také dodal, že diagnóza zranění, jako je otřes mozku, trvá déle a že také požadavky na takové hlášení jsou odlišné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy