V Dánsku ožívá karikatura Mohameda, vyjde výbušná kniha

Martin Novák Martin Novák
27. 8. 2010 12:15
Na konci září uplyne pět let od otištění kreseb, které vyvolaly bouřlivé protesty muslimů

Kodaň - Dánské a poté i švédské karikatury islámského proroka Mohameda vyvolaly před pěti lety velké protesty muslimů.

Teď se karikatury "vracejí." 30. září má vyjít v Dánsku kniha s názvem Tyranie ticha. Na 500 stranách se čtenář dočte vše o sporech, které kresby vyvolaly a také důvody, které vedly karikaturisty k namalování vtipů a novináře k jejich otištění.

Editorem knihy je vedoucí kulturní rubriky dánského deníku Jyllands-Posten Fleming Rose.

"Mnoho lidí uvidí celou věc v širším kontextu, pokud si knihou přečtou. Máme demokracii a pokud se jí vzdáme, zůstaneme uvězněni v tyranii ticha," uvedl Rose v rozhovoru pro agentury AFP. Uvedl, že cílem jeho knihy není muslimy provokovat.

Rosemu radikální islamisté několikrát vyhrožovali smrtí. Karikaturistu Kurta Westergaarda, který nakreslil proroka Mohameda s turbanem ve tvaru bomby, se pokusil v jeho domě zabít sekerou somálský přistěhovalec.

Švédskému karikaturistovi Larsu Vilksovi zase někdo letos hodil do domu zápalné láhve.

Kurt Westergaard
Kurt Westergaard | Foto: Reuters

Westergaard nedávno pro deník Politiken řekl, že i on chystá knihu na téma karikatur.

Jako první zveřejnil kresby na podzim roku 2005 deník Jyllands-Posten. Když na ně muslimy ve světě upozornil dánský muslimský duchovní, začaly protesty.

Kromě demonstrací a výzev k omluvám také lidé v některých muslimských zemích bojkotovali dánské zboží. Například mléčné výrobky. Radikálové žádali pro kreslíře i novináře smrt nebo alespoň přísný trest.

Tehdejší dánský premiér Anders Fogh Rassmussen, který je dnes generálním tajemníkem NATO, se odmítl omluvit s poukazem na svobodu slova.

Karikatury mu nakonec zkomplikovala cestu do křesla šéfa NATO, když jej právě kvůli tomuto sporu zpočátku odmítalo Turecko.

 

 

Právě se děje

před 35 minutami

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry. Na kvalifikačním turnaji v Sofii porazil tři soupeře a jako finalista si zajistil účast v Tokiu.

před 2 hodinami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

Další zprávy