reklama
 
 

V Dánsku ožívá karikatura Mohameda, vyjde výbušná kniha

27. 8. 2010 12:15
Na konci září uplyne pět let od otištění kreseb, které vyvolaly bouřlivé protesty muslimů

Kodaň - Dánské a poté i švédské karikatury islámského proroka Mohameda vyvolaly před pěti lety velké protesty muslimů.

Teď se karikatury "vracejí." 30. září má vyjít v Dánsku kniha s názvem Tyranie ticha. Na 500 stranách se čtenář dočte vše o sporech, které kresby vyvolaly a také důvody, které vedly karikaturisty k namalování vtipů a novináře k jejich otištění.

Editorem knihy je vedoucí kulturní rubriky dánského deníku Jyllands-Posten Fleming Rose.

"Mnoho lidí uvidí celou věc v širším kontextu, pokud si knihou přečtou. Máme demokracii a pokud se jí vzdáme, zůstaneme uvězněni v tyranii ticha," uvedl Rose v rozhovoru pro agentury AFP. Uvedl, že cílem jeho knihy není muslimy provokovat.

Rosemu radikální islamisté několikrát vyhrožovali smrtí. Karikaturistu Kurta Westergaarda, který nakreslil proroka Mohameda s turbanem ve tvaru bomby, se pokusil v jeho domě zabít sekerou somálský přistěhovalec.

Švédskému karikaturistovi Larsu Vilksovi zase někdo letos hodil do domu zápalné láhve.

Westergaard nedávno pro deník Politiken řekl, že i on chystá knihu na téma karikatur.

Jako první zveřejnil kresby na podzim roku 2005 deník Jyllands-Posten. Když na ně muslimy ve světě upozornil dánský muslimský duchovní, začaly protesty.

Kromě demonstrací a výzev k omluvám také lidé v některých muslimských zemích bojkotovali dánské zboží. Například mléčné výrobky. Radikálové žádali pro kreslíře i novináře smrt nebo alespoň přísný trest.

Tehdejší dánský premiér Anders Fogh Rassmussen, který je dnes generálním tajemníkem NATO, se odmítl omluvit s poukazem na svobodu slova.

Karikatury mu nakonec zkomplikovala cestu do křesla šéfa NATO, když jej právě kvůli tomuto sporu zpočátku odmítalo Turecko.

 

autor: Martin Novák | 27. 8. 2010 12:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama