V Dánsku ožívá karikatura Mohameda, vyjde výbušná kniha

Martin Novák Martin Novák
27. 8. 2010 12:15
Na konci září uplyne pět let od otištění kreseb, které vyvolaly bouřlivé protesty muslimů

Kodaň - Dánské a poté i švédské karikatury islámského proroka Mohameda vyvolaly před pěti lety velké protesty muslimů.

Teď se karikatury "vracejí." 30. září má vyjít v Dánsku kniha s názvem Tyranie ticha. Na 500 stranách se čtenář dočte vše o sporech, které kresby vyvolaly a také důvody, které vedly karikaturisty k namalování vtipů a novináře k jejich otištění.

Editorem knihy je vedoucí kulturní rubriky dánského deníku Jyllands-Posten Fleming Rose.

"Mnoho lidí uvidí celou věc v širším kontextu, pokud si knihou přečtou. Máme demokracii a pokud se jí vzdáme, zůstaneme uvězněni v tyranii ticha," uvedl Rose v rozhovoru pro agentury AFP. Uvedl, že cílem jeho knihy není muslimy provokovat.

Rosemu radikální islamisté několikrát vyhrožovali smrtí. Karikaturistu Kurta Westergaarda, který nakreslil proroka Mohameda s turbanem ve tvaru bomby, se pokusil v jeho domě zabít sekerou somálský přistěhovalec.

Švédskému karikaturistovi Larsu Vilksovi zase někdo letos hodil do domu zápalné láhve.

Kurt Westergaard
Kurt Westergaard | Foto: Reuters

Westergaard nedávno pro deník Politiken řekl, že i on chystá knihu na téma karikatur.

Jako první zveřejnil kresby na podzim roku 2005 deník Jyllands-Posten. Když na ně muslimy ve světě upozornil dánský muslimský duchovní, začaly protesty.

Kromě demonstrací a výzev k omluvám také lidé v některých muslimských zemích bojkotovali dánské zboží. Například mléčné výrobky. Radikálové žádali pro kreslíře i novináře smrt nebo alespoň přísný trest.

Tehdejší dánský premiér Anders Fogh Rassmussen, který je dnes generálním tajemníkem NATO, se odmítl omluvit s poukazem na svobodu slova.

Karikatury mu nakonec zkomplikovala cestu do křesla šéfa NATO, když jej právě kvůli tomuto sporu zpočátku odmítalo Turecko.

 

 

Právě se děje

před 10 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy