V čínské jeskyni objevili raritu: jelení lidi

Zahraničí Zahraničí
16. 3. 2012 12:25
Antropologové si lámou hlavy s tím, kam tento druh zařadit
Ilustrační záběry.
Ilustrační záběry. | Foto: Reuters

Peking - Antropologové žasnou nad výsledky analýz ostatků nalezených v takzvané Jelení jeskyni na jihozápadě Číny.

Kosterní pozůstatky možná patří dosud neznámému druhu, který má něco společného s Homo sapiens a něco s jeho staršími, dávno vyhynulými předchůdci.

Server LiveScience.com informuje o tom, že nálezy z Číny dávají více otázek než odpovědí. Jedinci, jejichž pozůstatky v jeskyni objevili, žili na konci doby ledové zhruba před jedenácti až patnácti tisíci lety.

"Nález těchto pozůstatků znamená, že zde možná žil zvláštní druh, o kterém jsme zatím nevěděli, a možná žil nějakou dobu současně s moderním člověkem," cituje server paleoantropologa Darrena Curnoea z univerzity v Novém Jižním Walesu v Austrálii.

Druhá hypotéza je taková, že jde o možné potomky účastníků první vlny migrace z Afriky, odkud se člověk postupně rozšířil. Vlny, o které toho vědci moc nevědí.

Lebky a kosti našli v jeskyni dělníci, kteří nedaleko těžili vápenec, už v roce 1989. Dlouho však byly uložené, aniž by je někdo zkoumal. Výzkum začal až v roce 2008.

Jeskyně dostala název Jelení od toho, že podle nálezů se příslušníci tohoto druhu živili jelením masem. Antropologové jim proto přezdívají jelení lidé.

Podle vědců se jelení člověk liší od moderního Homo sapiens například silnějšími kostmi, širším nosem, vyčnívající čelistí a většími zuby.

"Mají některé rysy, které měli předchůdci člověka před stovkami tisíc let. Každopádně jsou ale z anatomického hlediska unikátní v evoluci lidského rodu," říká Darren Curnoe.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v ČT

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi. Televize o tom informovala v rámci změn ve svém programu. Babiš by měl promluvit ve čtvrtek ve 20:05, Zeman pak v neděli v poledne. Prezident vystoupil s projevem naposledy 19. března v televizi Prima. 

Další zprávy