V Číně vytáhli z trosek prvního přeživšího, tři dny po sesuvu skládky

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 12. 2015 10:57
Záchranáři v čínském Šen-čenu vytáhli tři dny po sesuvu skládky z trosek zavalených domů prvního živého člověka. Podle lékařů byl převezen do nemocnice, kde podstoupil chirurgický zákrok kvůli zlomené ruce a zhmožděné noze. Po nedělním sesuvu obří haldy bahna a stavebního odpadu z přeplněné skládky se stále pohřešuje na sedm desítek lidí.
Záchranáři vytahují devatenáctiletého dělníka, který v troskách dokázal přežít 67 hodin.
Záchranáři vytahují devatenáctiletého dělníka, který v troskách dokázal přežít 67 hodin. | Foto: Reuters

Peking - Tři dny po sesuvu v čínském Šen-čenu vytáhli záchranáři z trosek zavalených domů prvního živého člověka. Informovaly o tom světové tiskové agentury, podle kterých se nedaleko nacházel další přeživší. Po nedělním sesuvu obří haldy bahna a stavebního odpadu z přeplněné skládky se stále pohřešuje na sedm desítek lidí.

Záchranáři vyprostili devatenáctiletého dělníka Tchien Ce-minga ve středu nad ránem (v úterý ve 20:30 SEČ). Podle lékařů byl převezen do nemocnice, kde podstoupil chirurgický zákrok kvůli zlomené ruce a zhmožděné noze. "Když ho objevili pod troskami, mluvil sotva slyšitelným hlasem a měl slabý tep," řekl novinářům lékař Wang I-kuo.

Po operaci je pacient ve stabilizovaném stavu, podle lékařů ale zřejmě přijde o nohu.

Tchien strávil v troskách asi 67 hodin. Zasahující hasiči a vojáci museli v těsném prostoru kolem něj vyhrabávat suť a bahno rukama. Podle čínské televize přežil díky tomu, že se ve chvíli kolapsu budovy snažil dostat ven a dveřní rám kolem něho vytvořil volné místo. Vojákům, kteří ho zachránili, muž řekl, že nedaleko něho je další živý člověk, a uvedl i jeho jméno. Tato osoba však podle záchranářů nepřežila.

Vyprošťovací práce na průmyslovém předměstí jihočínského Šen-čenu probíhají kvůli složité situaci velmi pomalu; první tělo bylo vyproštěno v úterý. Pod celkem 33 zavalenými budovami se ocitlo 76 lidí.

Místní média již před několika měsíci upozorňovala na nebezpečí spojené s mimořádně velkou hromadou odpadu, která již v únoru měla být uzavřena. Dělníci z postižené lokality prohlašují, že odpad byl na skládku navážen i po termínu jejího plánovaného uzavření. Bahno prý pokrylo území o rozloze 380 000 čtverečních metrů, na výšku sahá až do deseti metrů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy