V Číně vybuchl prasklý ropovod, zemřelo 35 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 11. 2013 14:21
Zraněno je 166 lidí. Neštěstí se stalo v přístavu Čching-tao ve východočínské provincii.
Foto: REUTERS / Stringer

Peking - Nejméně 35 mrtvých a 166 zraněných si vyžádala exploze prasklého ropovodu ve východní Číně.

S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AP, podle níž jde v letošním roce o jedno z nejhorších průmyslových neštěstí v zemi.

K nehodě došlo v přístavu Čching-tao ve východočínské provincii Šan-tung, následný požár hasiči dostávali pod kontrolu několik hodin.

Teroristický útok úřady vyloučily, příčinu exploze vyšetřují. Únik ropy znečistil i blízké moře.

Výbuch ropovodu může zkomplikovat dodávky surové ropy do země. Provoz v přístavu byl přerušen.

Ropa explodovala na dvou místech

Podle místní vlády praskl v noci na pátek místního času ropovod vedoucí v blízkosti nákupního centra a ropa z něj vytékala asi 15 minut, než se její únik podařilo zastavit.

O několik hodin později, kolem desáté hodiny místního času (03:00 SEČ), když dělníci uniklou ropu likvidovali, se tato hořlavá látka vznítila a na dvou různých místech explodovala, sdělila městská vláda.

"První vyšetřování ukázalo, že rozlitá ropa vtekla do obecní rozvodné sítě, což způsobilo explozi," uvedla vláda.

Poškozený ropovod vlastní největší čínská rafinérská společnost Sinopec.

Na fotografiích zveřejněných na internetu je vidět mohutný oblak černého kouře, rozmetané betonové bloky chodníku, převrácená vozidla a rozbitá okna v přilehlých budovách města.

Podle Reuters exploze způsobila i obří díru do silnice, do které podle záběrů státní televize spadlo nákladní auto.

Ve snaze zabránit odtoku ropy do moře byly vztyčeny bariéry, ani ty ale nedokázaly znečištění moře zamezit. Celkem bylo zasaženo zhruba 3000 metrů čtverečních mořské hladiny, uvedl místní ekologický úřad.

Přerušené dodávky ropy

Podle úřadů výbuch místní přístav nepoškodil, ale tankery dostaly příkaz, aby z něj z bezpečnostních důvodů pro jistotu odpluly.

Čching-tao je jedním z největších dovozních terminálů surové ropy, který zásobuje nejméně dvě z rafinérií Sinopecu a mnohé další menší nezávislé rafinérie.

Výbuch může narušit přísun surové ropy do země, protože se dotkl hlavního potrubí, informovala agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy